Wyprawa zaplanowana, sprzęt skompletowany, ale wyjazd zwłaszcza za granicę, to szereg dodatkowych czynników, o które należy zadbać wcześniej. W dyskusji o bezpieczeństwie w górach coraz więcej miejsca poświęcane jest jeszcze jednej kwestii – odpowiedniemu ubezpieczeniu. Polski Związek Alpinizmu zabrał w niej bardzo silny głos, przyczyniając się do powstania ubezpieczenia Bezpieczny Powrót w PZU – pierwszej polskiej oferty dedykowanej dla wszystkich pasjonatów gór.
Zwykle dokładamy wszelkich starań, by odpowiednio przygotować się do wyprawy, a mimo to niemożliwy jest samodzielny powrót w bezpieczne miejsce. Przyczyn może być wiele – nagła zmiana pogody, pogorszenie stanu zdrowia, nieszczęśliwy wypadek, przecena własnych możliwości, zboczenie z obranego szlaku. Trudno przewidzieć wszystkie sytuacje, które mogą spotkać turystę podczas wyprawy.
Dlatego wyruszając na szlak dobrze wiedzieć, że można liczyć na pomoc i – co równie ważne – kosztów udzielenia pomocy nie będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni. Do tego służy ubezpieczenie Bezpieczny Powrót. A dzięki temu, że powstało przy merytorycznym wsparciu Polskiego Związku Alpinizmu skutecznie odpowiada na potrzeby miłośników gór i sportów górskich. Niezależnie czy cel wyjazdu to wspinaczka w Alpach, trekking w Dolomitach, wyprawa rowerowa po Gruzji, podróż do Ameryki Południowej, w trudnych sytuacjach ubezpieczyciel zapewni wsparcie.
Bezpieczny Powrót działa na całym świecie do wysokości 6 tys. m n.p.m. i obejmuje cały katalog sportów górskich, m.in.: wyprawy górskie, wspinaczkę, speleologię, wyprawy rowerowe, kolarstwo górskie, jazdę na nartach i snowboardzie, także poza oznakowanymi trasami zjazdowymi, downhill i właściwie każdą aktywność w górach także taką, która wiąże się z większym ryzykiem wypadku. Ubezpieczenie działa przez cały rok dla jednorazowych wyjazdów nie dłuższych, niż 8 tygodni.
Jego zakres obejmuje koszty akcji ratunkowej i poszukiwawczej, koszty leczenia, pobytu w szpitalu oraz – w razie konieczności – koszty transportu do Polski. Ochroną objęty jest także bagaż oraz odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone osobom trzecim oraz na mieniu. Polisa pokrywa także koszty pomocy prawnej.
Od niedawna można rozszerzyć ochronę o następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dla osób, które wyczynowo uprawiają wspinaczkę jest możliwość ochrony nawet do wysokości 7 600 m n.p.m. Tym samym Bezpieczny Powrót jest programem kompletnym, zapewniającym ochronę od najważniejszych ryzyk, jakie mogą spotkać podróżnika.
Bezpieczny Powrót ma jeszcze jedną zaletę – niską cenę – pakiet indywidualny dla członków PZA to tylko 220 zł rocznie. Rozszerzenie o NNW jest dostępne już od 40 zł. Aby zawrzeć ubezpieczenie wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem strony internetowej PZA. Polisa wysyłana jest na wskazany adres e-mail, a karta ubezpieczenia z zakodowanymi informacjami o ubezpieczeniu w języku angielskim wysyłana jest bezpośrednio do osób ubezpieczonych.
Ubezpieczenie zapewnia wszechstronną ochronę miłośnikom gór, dzięki szerokiemu zakresowi i wysokim sumom ubezpieczenia, jednak – co oczywiste – nie gwarantuje nam uniknięcia wypadku. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że większość z zagrożeń można zminimalizować odpowiednio przygotowując się do wyprawy i przestrzegając zasad bezpieczeństwa w górach.