Niepodległa w Tatrach
Jak to się stało, że Tatry stały się nie tylko symbolem Polski, ale i marzeń o wolności? Dlaczego właśnie tu spotykali się spiskowcy marzący o wolnej Polsce? Dlaczego tu narodziła się ona najwcześniej? I jak to się stało, że pierwsze wojny o jej granice toczyły się tutaj…
W 100-lecie Niepodległości Polski przypominamy m.in. o Kompanii Wysokogórskiej, złożonej z taterników, narciarzy, ratowników TOPR i górali, jedynej specjalistycznej jednostki wojskowej przeznaczonej do walki w górach.
Kim jest Aleksandra Rudzińska, mistrzyni świata we wspinaniu na czas?
Staram się jak najczęściej dopuszczać do głosu samych zdobywców – mówi Jan Kiełkowski, autor „Historii zdobycia Tatr”. Wywiad o metodzie i założeniach tego niezwykłego wydawnictwa.
Michał Pyka, układający prognozy dla polskich wypraw himalaistycznych, tym razem o tatrzańskich lodowczykach i globalnym ociepleniu.
Analiza wypadków taternickiego lata. Piszą Bogusław Kowalski i Adam Marasek.
Skialpinistyczny projekt na 100-lecie niepodległości. Wojciech Szatkowski zjechał na nartach ze stu polskich szczytów. Opisuje w „Taterniku” jak się to udało.
Historia najtragiczniejszej lawiny w polskich górach. 50 lat temu zwały śniegu, które spadły do Białego Jaru w Karkonoszach zabiły 19 osób.
Wspinanie na własnej asekuracji, czyli zakładanie punktów asekuracyjnych, stanowi dla części wspinaczy najgorszą zmorę, dla innych jest jego kwintesencją. W Przeglądzie Porównawczym: sprzęt do asekuracji własnej.
Jan Kiełkowski wspomina Jerzego Surdela.