YETI – TAK TO SIĘ ZACZĘŁO
Marka Yeti istnieje od 1989 roku. Pierwszym produktem była kurtka Pro, której konstrukcję opracowano przy współpracy z Wandą Rutkiewicz. Wsparcie ludzi gór stało się podstawowym celem firmy. Naszą markę tworzyliśmy z pasją i świadomością, że jakość naszych produktów i komfort, który zapewniają, są kluczowe dla ich użytkowników. Nawiązaliśmy współpracę z wyjątkowymi ludźmi, z których doświadczeń można było czerpać pokłady bezcennej wiedzy o górach i sprzęcie tam potrzebnym. Współpracowaliśmy m.in. z takimi legendami jak Wojtek Kurtyka, Leszek Cichy czy Anna Czerwińska. Dziś z powodu przepisów unijnych stoimy stoimy przed poważnym marketingowym wyzwaniem: przekształcenie marki Yeti w nową silną markę AURA. Korzystając z tej „przymusowej” okazji, poprawiamy identyfikację firmy we wszystkich obszarach.
TAM GDZIE TRADYCJA SPOTYKA SIĘ Z NOWOCZESNYM DESIGNEM
Dzisiaj nasz czteroosobowy zespół projektowy tworzą zarówno osoby, które były przy samych początkach firmy, jak i ci, którzy reprezentują nowe pokolenie. Pozwala to na tworzenie świeżych projektów w oparciu o najcenniejsze w firmie – doświadczenie ludzi, którzy ją budowali. Nasze produkty powstają w dialogu i każdy z nas zostawia w nich kawałek siebie. To dlatego jesteśmy z nich naprawdę dumni. Pierwszą nagrodą w świecie dizajnu, którą dostaliśmy, był „Dobry wzór” – niesamowicie nobilitujące, bardzo pozytywne dopełnienie uznania, którym od wielu lat cieszyliśmy się w środowisku górskim. Każde kolejne wyróżnienie lub zaproszenie na wystawę designu utwierdzało nas w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku, że nasze rzeczy są nie tylko ciepłe, jak to puchówki, ale także dobrze zaprojektowane.
Funkcjonalność jest esencją produktu. Dlatego tak dużo wysiłku i czasu poświęcamy projektowaniu. Składają się na nie nie efektowne wykończenia, lecz drobne elementy, które pieczołowicie dopracowujemy, a które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się błahe. Nasze podejście do projektowania opiera się z jednej strony na ogromnej prostocie, z drugiej – na podporządkowaniu jej funkcjonalności.
DLA LUDZI GÓR
To, co stało się fundamentem marki Yeti, wciąż stanowi jedną z centralnych jej wartości. Tylko w przeciągu ostatniego roku współpracowaliśmy z ludźmi, którym zawdzięczamy takie osiągnięcia, jak eksploracja Tagas w Karakorum (Pakistan) przez ekipę: Tomek Klimczak, Maciej Janczar, Maciej Bedrejczuk i Marcin Wernik; zdobycie dziewiczego sześciotysięcznika w chińskiej prowincji Syczuan i wytyczenie drogi Hard Camping przez skład: Marcin Rutkowski, Wojtek Ryczer i Rafał Zając. Od kilku lat nasza najbardziej zaawansowana kurtka TORRE jest na wyposażeniu TOPR-u. Ponadto mieliśmy okazję współpracować z Kubą Rybickim i Pawłem Wichrem, którzy jako pierwsi Polacy pokonali rowerami Arctic Circle Trail w warunkach zimowych w ramach Greenland Ice Trip. Wszystkie te wyprawy to dla nas, po pierwsze, okazja, by wesprzeć coś wyjątkowego, a po drugie, jest to skarbnica wiedzy o tym, jak nasze produkty sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach i co należy zrobić, by je ulepszyć.
Do sztandarowych produktów Yeti należy przede wszystkim kurtka TORRE. To wyjątkowo zaawansowany technicznie produkt i prawdopodobnie jedyny w swoim rodzaju na rynku. Łączy w sobie wszystkie cechy, które są
konieczne, by kurtka była niezawodna w najbardziej ekstremalnych warunkach. Dlatego z kurtki TORRE II korzysta TOPR. Unikalność TORRE wynika przede wszystkim z konstrukcji. Jej dopasowany krój został pomyślany tak, aby zapewniać swobodę ruchu, pozostając blisko ciała. Korpus jest wymodelowany w trzech wymiarach i zwęża się ku dołowi, rękawy zakrzywiają się w łokciu, by zapewnić optymalne ułożenie podczas ruchu ręką, rękaw łączy się z korpusem tak, by nie podnosić całości kurtki przy ruchu ramion, a kaptur jest wymodelowany tak, by poruszać się wraz z głową. Jednym z najtrudniejszych zadań przy projektowaniu TORRE było odpowiednie uformowanie kaptura. Kaptur puchowy jest niezwykle istotny dla komfortu w ekstremalnych warunkach, bo ogrzewa i chroni głowę. Zależało nam, by nie tylko grzał, ale również był funkcjonalny podczas ruchu. Kaptur TORRE dzięki wymodelowaniu i usztywnieniu daszku pracuje razem z użytkownikiem. Gdy obracamy głowę, on obraca się razem z nami. Jest to szalenie ważne, by podczas ruchu móc swobodnie spojrzeć na boki i w górę. By kaptur mógł sprawdzić się w ekstremalnych warunkach, musi być dobrze dopasowany. W jego wnętrzu przeprowadziliśmy trzy niezależne
systemy ściągania, dzięki czemu możliwa jest regulacja praktycznie w każdej płaszczyźnie. I z łatwością pomieści również kask. Dla funkcjonalności tak zaawansowanej kurtki detale mają ogromne znaczenie. Mankiety posiadają zewnętrzną regulację obwodu oraz mankiety wewnętrzne z lycry z otworem na kciuk. TORRE posiada fartuch przeciwśnieżny. Dodaliśmy także wzmocnienia na ramionach dokładnie tam, gdzie kurtka narażona jest na największe zużycie. Wykorzystaliśmy bryzgoszczelne suwaki. TORRE ma dwie duże zewnętrzne kieszenie. By ułatwić dostęp do nich, przesunęliśmy je do przodu i wyposażyliśmy w zamek rozpinany z dołu i z góry. Dzięki tym zabiegom łatwo dostać się do nich nawet, gdy masz na sobie uprząż. Wewnątrz jednej z kieszeni jest mała wsuwka na telefon, zakończona gumką. Wewnątrz znajdują się trzy duże kieszenie. TORRE jest kurtką, która musi sprawdzić się w najtrudniejszych
warunkach, dlatego zadbaliśmy, by była niezwykle ciepła. Do jej wypełnienia użyliśmy prawie 400 gramów najlepszej jakości polskiego puchu o sprężystości 800cui. Dla termiki niezwykle ważna jest również konstrukcja, która pozwoli, by puch dobrze pracował. W TORRE zdecydowaliśmy się na użycie klasycznej H-kształtnej konstrukcji komór, która zapewnia optymalne rozprężenie puchu. Tkanina zewnętrzna to membrana dwuwarstwowa firmy TORAY. Kurtka TORRE została pomyślana tak, aby służyć w ekstremalnych warunkach i przy temperaturach, w których nie można się raczej spodziewać regularnego opadu. Nie było zatem uzasadnienia, by stosować membranę o większej wyporności, która podniosłaby znacznie wagę, zmniejszyła oddychalność i usztywniła kurtkę. Bardzo ważnym atutem jest materiał wewnętrzny. Wykorzystaliśmy technologię POLYGINE, która pozwala na powleczenie materiału związkami srebra, dzięki czemu ma on właściwości antybakteryjne i zapobiega tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu. Co najważniejsze jest to metoda, która sprawia, że te właściwości pozostają permanentnie w tkaninie. Nie wytrącą się ani nie spiorą.
www.yeti.com.pl
tel. +48 22 618 48 68
e-mail: sales@yeti.com.pl