XXIV Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju zbliża się wielkimi krokami – już 19 września rozpocznie się jeden z największych i najważniejszych festiwali w Europie poświęcony sportowej aktywności człowieka w górach.
Co w tym roku znajdziemy w programie? Organizatorzy nie zdradzili jeszcze wszystkich punktów programu, ale już widać, że jak zwykle w Lądku trzeba będzie się multiplikować aby zobaczyć najciekawsze prelekcje czy spotkania. Jakie?
Na pewno najbardziej prestiżowym punktem jest rozdanie Złotych Czekanów. Francuzom, którzy zdecydowali się w zeszłym roku eksperymentalnie przenieść uroczystość wręczenia najważniejszych nagród wspinaczkowych świata poza Alpy – tak się spodobało w Polsce, że postanowili organizację złotoczekanowej gali ponownie powierzyć lądeckiemu festiwalowi. Wiemy już, że Złoty Czekan za całokształt dokonań otrzyma Krzysztof Wielicki. Kto jeszcze zostanie laureatem oraz kto uświetni galę i czyj występ artystyczny będziemy mieli okazje podziwiać – organizatorzy na razie nie zdradzają.
Zeszłoroczny festiwal odbywał się pod znakiem Narodowej Wyprawy na K2. W tym roku wyprawy nie było, ale klimaty K2 będą wciąż obecne. Festiwal odwiedzi jego stały gość – baskijski himalaista Alex Txikon, który ostatnią zimę spędził właśnie pod K2, a Dariusz Załuski zaprezentuje swój film „Ostatnia Góra”, który pokazuje kulisy zeszłorocznej wyprawy w sposób co najmniej tak emocjonujący jak słynna „Temperatura Wrzenia” z 1976 roku.
Jeżeli już jesteśmy przy Dariuszu Załuskim – wyjątkowym himalaiście i filmowcu zarazem – organizatorzy przygotowują w Lądku-Zdroju jego benefis. Oprócz spotkania z reżyserem i najnowszego filmu będzie można zobaczyć szereg jego wcześniejszych realizacji – „Przypadki Pani Ani”, „Shisha in Winter”, „Annapurna na lekko”, „No Ski No Fun”, „Dwoje na K2”, „Zimowa Wyprawa na K2 1987/88”.
Filmy stanowią główną oś programową lądeckiego festiwalu. W tym roku zostanie pokazanych 25 obrazów, z czego przeszło połowa po raz pierwszy w Polsce. Będzie je można zobaczyć od czwartku do niedzieli w kilku lokalizacjach – Namiocie Kinowym (1500 krzeseł), Wielkim Namiocie (2000 krzeseł) czy Kinoteatrze (300 miejsc).
Większości filmów towarzyszą ich twórcy lub bohaterowie – stąd w Lądku wspomniany Alex Txikon czy Dariusz Załuski, ale również Brytyjczyk Leo Houlding czy Amerykanin Cedar Wright, znany ze wspinaczek z Alexem Honnoldem i Tommy Caldwellem.
Oprócz części filmowej coraz ważniejsze miejsce zajmują książki – od zeszłego roku część festiwalu im poświęcona nosi miano Festiwalu Literatury Górskiej. Tutaj aż roić się będzie od spotkań autorskich, porannego czytania na trawie czy długich kolejek do podpisywania książek. W tym roku – w konkursie ponad 30 pozycji. Wśród zaproszonych autorów – Dominik Szczepański, Mariusz Sepioło, Wojciech Fusek, Danuta Piotrowska i wielu innych.
Nie obędzie się też bez rozstrzygnięcia emocjonującego i wywołującego rokrocznie długie dyskusje konkursu na Książkę Górską Roku. A przed galą rozdania nagród – panel dyskusyjny o Ego Człowieka Gór.
Swoją obecność na festiwalu wyraźnie zaznaczą też speleolodzy. Oprócz prelekcji brytyjskiego nurka – Chrisa Jewella – ratownika dzieci z zalanej tajskiej jaskini, czy innego wybitnego polskiego nurka Krzysztofa Starnawskiego, wszyscy odpowiednio wysportowani będą mogli wziąć udział w Mistrzostwach Polski w Technikach Jaskiniowych, które po raz pierwszy będę odbywać się w Lądku-Zdroju w czasie Festiwalu. Dodajmy do tego pokaz filmu „Harda”, który odbędzie się… w Jaskinii Radochowskiej z udziałem twórców i odkrywców.
Skoro już jesteśmy przy zawodach – Speleomistrzostwa to nie jedyna forma współzawodnictwa przygotowana dla widzów i uczestników festiwalu. Tradycyjnie odbędą się zawody wspinaczkowe Lądek Big Wall Climbing oraz zarówno w sobotę jak i w niedzielę zawody biegowe z cyklu „Lądecka biegowa korona Himalajów” czyli rywalizacja na dystansie ośmiu tysięcy metrów.
Festiwal w Lądku oprócz pokazywania najnowszych osiągnięć zawsze chętnie wraca do upamiętniania wybitnych eksploratorów lat ubiegłych. W tym roku wyjątkową atrakcją będzie odrestaurowany Jelcz, replika samochodu, którym polscy himalaiści jeździli na wyprawy w latach 70’ i 80’. Obok niego zorganizowany zostanie Base Camp z autentycznym wyposażeniem z tamtej epoki. Wśród prelekcji znajdziemy opowieści kierowców owego Jelcza – Mirosława Wiśniewskiego i Mariana Sajnoga, przygotowane przez Bogusława Słamę wspomnienie Bogdana Jankowskiego, wielkiego przyjaciela festiwalu zmarłego w maju tego roku oraz rozmowę „40 lecie zimowego Everestu” Jacka Żakowskiego z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym (w tym samym składzie panowie spotkali się już w 1980 roku czego efektem była książka „Rozmowy o Evereście”).
Lądecki festiwal będzie też częścią Polish Mountain Festival – Interdyscyplinarnego projektu zakładającego międzynarodowe pokazy najlepszych polskich filmów górskich oraz polskich osiągnięć w górach wysokich.
Przez 4 festiwalowe dni odbędzie się przeszło 20 warsztatów z różnych dziedzin związanych z górami. Medycyna wysokogórska, pierwsza pomoc, co zabrać, jak się ubrać, jak unikać sytuacji niebezpiecznych, jak trenować bieganie czy wspinaczkę – to tylko część tematów, które poruszą wybitni praktycy z GOPR czy związani ze sklepem 8a.
Oprócz dziesiątek spotkań, prelekcji i warsztatów będzie też czas na rozmowy i zabawę – jak zwykle co wieczór szeroko otwarte podwoje Domu Zdrojowego będą zapraszać na imprezy od zmierzchu do świtu. Nie może Was tam zabraknąć!
Festiwal Filmów Górskich jest dofinansowywany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Festiwal Literatury Górskiej jest dofinansowywany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współorganizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Polish Mountain Festiwal jest dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „dyplomacja publiczna 2019”.