Picos de Europa to najwyższe pasmo Gór Kantabryjskich, z północy zamykających Półwysep Iberyjski. Zajmuje łącznie powierzchnię około 700km². O atrakcyjności tych gór świadczy fakt, że już w 1918 roku został utworzony w masywie zachodnim Park Narodowy.
Góry Picos de Europa przyciągnęły uwagę polskich speleologów, którym w 1978 roku został przydzielony do eksploracji rozległy rejon. Od roku 1991 regularną działalność w tym rejonie prowadzą wyprawy organizowane przez Speleoclub Wrocław. W sierpniu wyruszamy na kolejną, już 26 wyprawę eksploracyjną.
W skład wyprawy wchodzą przed wszystkim członkowie Speleoclubu Wrocław. Jest to jeden z wrocławskich klubów zajmujących się szeroko rozumianą działalnością jaskiniową. Klub istnieje od 1990 roku. Organizujemy coroczne wyprawy w masyw Picos de Europa, kursy taternictwa jaskiniowego, obozy szkoleniowe, zajęcia linowe i wspinaczkowe dla dzieci oraz liczne wyjazdy rekreacyjne, sportowe i naukowe w Tatry oraz inne rejony Polski i świata.
Tegoroczny skład wyprawy to 24 osoby. Członkowie Speleoclubu Wrocław: Marek Jędrzejczak (kierownik wyprawy), Małgorzata Wojtaczka (tegoroczna samotna zdobywczyni bieguna południowego), Paweł Michalski, Aleksandra Robak, Mariusz Robak, Mateusz Malinowski, Arkadiusz Młynarczyk, Tomasz Królak, Ida Chojnacka, Łukasz Tatoń, Marcin Krajewski, Jacek Styś, Zbigniew Grzela, Tomasz Utkowski, Maciej Wajda. Członkowie innych klubów: Nikki Green (USA), Filip Jankowiak, Joanna Wolańska, Joanna Zdżalik, Damian Daniłowski, Arkadiusz Brzoza, Marcin Gala, Hubert Kolasiński, Anna Kalińska.
Celem tegorocznej wyprawy jest kontynuuacja eksploracji odkrytej w 2009 roku jaskini Pozu de la Torre Santa Maria (PE001). Po latach działania w tej jaskini wyprawa stoi przed realną możliwością połączenia pięciu jaskiń w jeden system o deniwelacji ponad 1000m. „Magiczny 1000” jest marzeniem każdego speleologa. To wynik liczący się w środowisku, spektakularny nie tylko w skali kraju, ale i świata. Odkrycie i wyeksplorowanie jaskini o głębokości 1000m można porównać ze zdobyciem dziewiczego szczytu ośmiotysięcznego w świecie himalaistów. Jest w tym porównaniu jedna istotna różnica: w odróżnieniu od jaskiń, których ilość jest nam nieznana, dziewiczych szczytów ośmiotysięcznych już nie ma…
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/Picos-de-Europa-1583919305221312/
https://www.facebook.com/speleoclub.wroclaw/?fref=ts
http://scw.wroc.pl/wyprawa-picos-de-europa/