Każda z firm prezentuje swoją wizję produktów puchowych, każda ma swoje unikatowe działania, procedury i zasady. Pajak-Sport jest jedną z pierwszych firm na polskim rynku odzieży puchowej –
działa nieprzerwanie od roku 1983. Dziś Pajak-Sport oferuje kumulację technologii i doświadczeń, z których najświeższe to Wyprawa „Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera”.
O współpracy z Andrzejem Bargielem opowiada Wojtek Kłapcia – ekspert technologiczny firmy.
Z Jędrkiem współpracujemy od początku (Shishapangma Ski Challenge, 2013). To on zwrócił się do nas, stawiając wyzwanie polegające na stworzeniu ultralekkiego kombinezonu puchowego. Standardowa waga to 2-3 kg, w Pajaku stworzyliśmy pomarańczowe cacko o wadze 1400 g. Kombinezon się sprawdził, ale okazał się znacznie za ciepły, nawet wliczając w to margines bezpieczeństwa. Do projektu kolejnego kombinezonu dla Jędrka zaproszony został Tomasz Ossoliński, projektant mody. To on zaprojektował słynne parzenice. Był to kombinezon wykorzystujący materiał tyvek, który daje wręcz
nieograniczone możliwości graficzne. W nim przekroczyliśmy barierę poniżej 1000 g. Kolejny kombinezon był jeszcze lżejszy – poniżej 800 g, dzięki zastosowaniu tkaniny japońskiej firmy Toray oraz zmianom konstrukcyjnym. Ostatnie kombinezony – na Śnieżną Panterę – ważyły po 700 g.
Czy w standardowych kombinezonach zastosowane są te same rozwiązania, co w tak ekstremalnych modelach?
Tak. Rozwiązania przenieśliśmy również do kurtek puchowych – w nowej linii funkcjonalność kaptura jest kopią tego, co miał Jędrek na Śnieżnej Panterze, bo sprawdziła się doskonale. Przy projektowaniu trzeba pamiętać, że są dwie szkoły robienia odzieży puchowej: albo zabezpieczamy użytkownika od wody mogącej dostać się do ociepliny (puchu czy ociepliny syntetycznej) z zewnątrz i „skazujemy” go na wodę „własną”, czyli pot. Całkowicie przeciwstawnym rozwiązaniem jest postawienie na wysoką – mam na myśli znacznie wyższą, niż w przypadku membran – oddychalność, by pozwolić wodzie na jak najszybsze opuszczenie środowiska ociepliny. Tym samym prawie wszystkie produkty Pajaka konstrukcyjnie omijają membrany. Każda tkanina oddycha znacznie lepiej bez pokrycia jej dodatkową warstwą, jaką jest membrana, fizyki niestety nie da się oszukać. Marketingowo jest to trudniejsza droga, musimy dużo tłumaczyć. Przy projektowaniu zawsze rozpatrujemy cały układ otoczenia: namiot, kombinezon, śpiwór, bielizna. Na wyprawę Śnieżna Pantera dostarczaliśmy nie tylko kombinezony dla Jędrka, całą wyprawę zaopatrzyliśmy również w śpiwory. Nowością była warstwa odbijająca promieniowanie podczerwone po to, aby zmniejszyć wydatek
energetyczny użytkownika, co pozwala ograniczyć zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. To rozwiązanie rekomendujemy tylko dla śpiworów, nie do odzieży, w której warstwa ta skazuje użytkownika na przegrzanie. Człowiek jest stałocieplny – toleruje wahania temperatury ciała tylko +/-0,7°C (przegrzanie/ wychłodzenie), a poruszamy się w przedziałach temperatur -40/+40°C.. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w szwajcarskim instytucie EMPA powłoka stosowana w naszych śpiworach jest w stanie odbić 80% promieniowania podczerwonego (60% wydzielanej przez nas energii to właśnie podczerwień). A zatem mamy o ponad 40% mniejsze straty energetyczne, a tym samym mniejsze zapotrzebowanie na jedzenie, większy komfort i wyższy margines bezpieczeństwa bez podnoszenia wagi. Każdy model śpiwora poddajemy badaniom laboratoryjnym – mamy przebadane ponad 100 śpiworów. Nasza firma stosuje wyłącznie puch polski, najbardziej ceniony w świecie. Porównując odzież puchową, warto sprawdzić pochodzenie puchu – odzież renomowanych firm zachodnich jest gorsza od produktów polskich producentów z średniej półki. Najistotniejsza w produktach puchowych jest konstrukcja. Np. w modelu śpiwora Radical H16 wykorzystujemy puch 900cuin, stosunek puchu do pierza 95/5. Ten śpiwór przez 6 lat na targach ISPO był uznawany za najcieplejszy w swojej kategorii. Używał go Tomek Mackiewicz zimą na Nanga Parbat czy też Gosia Wojtaczka na biegunie południowym solo. Wg EN 13537/ ISO 23537, która jest najbardziej wyśrubowaną, najmniej korzystną marketingowo normą, zostało potwierdzone: mamy najcieplejszy śpiwór na świecie (temperatura ekstremalna – 73,4°C). Premiera tego śpiwora miała miejsce na tegorocznych targach ISPO w Monachium.
Jak podchodzicie do testów „na żywym organizmie”?
Zależy nam na standardowym użytkowaniu, staramy się nie zawracać głowy rozwiązaniami technicznymi, ważny jest feed-back, samopoczucie użytkownika, bez wnikania w rodzaj tkaniny czy zastosowane technologie. Tak było (i jest) z Jędrkiem (np. kieszeń musi być pod innym kątem, trzeba ją powiększyć, zamek skrócić itp). Analizujemy kompleksowo układ warstw w całym obszarze warunków użytkowania. Dotyczy to także spania, śpiwór musi być jednym z elementów systemu. Mamy sporo cennych uwag od Jędrka. Będą wzięte pod uwagę w rozwiązaniach kolekcji prezentowanej na ISPO 2018. Część rozwiązań jest już w kolekcji tegorocznej – w najwyższych modelach śpiworów zastosowaliśmy powłoki odbijające promieniowanie podczerwone. Permanentnie poprawiamy, modyfikujemy nasze produkty, ale nie tam, gdzie rozwiązania stare sprawdzają się.
Co zmienia się w samym puchu?
Przede wszystkim procesy jego przygotowania. Np. puch hydrofobowy: koncepcja świetna, marketingowo – samograj. Ale pod warunkiem, że będzie działał jak powinien, nie ma gwarancji na brak utraty właściwości po praniu (obecnie 10 cykli 10-minutowych bez detergentu powoduje utratę właściwości). Pajak-Sport nie używa puchu hydrofobowego, bo nie ma jeszcze wypracowanych procedur, testów, na które moglibyśmy się powołać, aby zagwarantować użytkownikom długotrwałość cech, które promowane są teraz. Choć istnieje silna presja ze strony rynku na taki puch.
Na koniec wskaż, proszę, najistotniejsze cechy wyróżniające Waszą firmę na rynku.
Przede wszystkim inne podejście do membran – jeśli tylko możemy, nie używamy membran (każda z nich właściwie nie oddycha, w porównaniu do tkanin kalendrowanych), dzięki temu trzecia czy czwarta noc jest tak samo komfortowa jak pierwsza. Temperatury, jakie podajemy dla produktów, są sprawdzone w laboratorium i powtarzalne, a nie oparte na subiektywnych odczuciach testerów. Jesteśmy jedyną firmą wśród producentów odzieży puchowej z normą ISO 9001 oraz normą EN 13537/ISO 23537 – określanie zakresów temperatur dla śpiworów. Nasze podejście do krojów odzieży: zapewnienie pełnej swobody ruchów oraz optymalizacja długości szwów, aby zmniejszyć mostki termiczne, które rosną wraz z sumaryczną długością szwów – szczególnie dla supercienkiej odzieży puchowej z szyciami na przestrzał – ma to dla nas dużo większe znaczenie niż urok „fajnych” pikowań.
Rozmawiał Grzegorz Bielejec.
tel. +48 33 487 66 54 e-mail: sklep@pajaksport.pl |