Po raz pierwszy na Spotkaniach z Filmem Górskim „Taternik” jest partnerem organizatorów. Z okazji 110-lecia pisma organizujemy wraz z TVP Historia przegląd filmów dokumentalnych, wracając zarówno do początków poznawania, jak i zdobywania Tatr oraz do największych dokonań polskich himalaistów. Naszym pokazom towarzyszyć będą dyskusje z udziałem wybitnych himalaistów i historyków.
„K-2”
Dokument o wyprawach polskich alpinistów na K2. W nim unikatowe materiały filmowe, zdjęcia, fragmenty nagrań telefonicznych. O przebiegu wspinaczek, trudnych sytuacjach i zaistniałych tragediach opowiadają w filmie: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Janusz Majer i Przemysław Piasecki.
„Wiatr”
Wyprawa polskich alpinistów na czwarty co do wysokości szczyt świata – Lhotse. Kierownikiem ekspedycji, zorganizowanej w 1974 roku, był Andrzej Zawada. Szczytu nie udało się zdobyć, ale po raz pierwszy Polacy podczas wspinaczki zimowej przekroczyli wysokość 8000 metrów nad poziomem morza. W trzeciej części: perypetie, jakie przeżywają polscy himalaiści z powodu wiejącego w Himalajach porywistego wiatru. Żywioł kilkukrotnie niszczy zakładane przez Polaków kolejne obozy i powoduje poważne szkody również w bazie wspinaczy.
„Pamięć”
Dokument o zdobyciu przez polskich himalaistów Broad Peak Middle i tragedii, jaka rozegrała się przy schodzeniu ze szczytu. 28 lipca 1975 roku wspinacze z wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego jako pierwsi w świecie stanęli na szczycie Broad Peak Middle (8011 metrów nad poziomem morza), sąsiadującym z głównym szczytem Broad Peak (8051 metrów nad poziomem morza). Byli to: Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. Jednak sukces został przez trzech himalaistów okupiony najwyższą ceną.
„Na jednej linie”
Film dokumentalny o Jerzym Wawrzyńcu Żuławskim – muzykologu, kompozytorze, pisarzu, taterniku i ratowniku
górskim. Był on jednym z najwybitniejszych taterników i ratowników górskich swego pokolenia. Żuławski wytyczał nowe drogi wspinaczkowe, zdobywał szczyty w Alpach. Swoje doświadczenia górskie opisywał w wielu artykułach, a jego tatrzańskie i alpejskie opowiadania należą do klasyki polskiej literatury górskiej. Zginął w 1957 roku podczas wyprawy ratunkowej w masywie Mont Blanc. W filmie, ilustrowanym ikonografią i muzyką fortepianową skomponowaną przez W. Żuławskiego, wypowiadają się jego najbliżsi i przyjaciele.
„Mariusz Zaruski”
Film ukazuje postać Mariusza Zaruskiego, człowieka niezwykłego. Generał, żeglarz, taternik, założyciel TOPR-u, pisarz, malarz, poeta, jeden z pionierów polskiego narciarstwa i żeglarstwa sportowego, pierwszy polski komandor. Mariusz Zaruski zaczął wędrować po Tatrach ok. 1904 roku. W 1907 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na Kozi Wierch. Był to bardzo ważny moment w historii polskiego taternictwa. W 1908 roku ukazał się „Podręcznik narciarstwa według zasad alpejskiej szkoły jazdy na nartach”, którego współautorem był Zaruski. W 1909 roku założył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Trudno wyobrazić sobie Tatry bez
Zaruskiego. Zmarł w sowieckim więzieniu.
„Prawdą i pracą – Tytus Chałubiński”
Prezentacja sylwetki Tytusa Chałubińskiego (1820-1889), wybitnego lekarza, profesora patologii, badacza przyrody, miłośnika Tatr i popularyzatora turystyki górskiej, zafascynowanego kulturą, folklorem i tradycjami górali. Wszechstronne umiejętności i bogata wiedza medyczna, humanistyczna i przyrodnicza pozwalają zaliczyć Chałubińskiego do grona najwybitniejszych Polaków XIX wieku.