Pisze: Wadim Jabłoński
Program PHS ma uzupełnić lukę „po zimowym zdobyciu K2”, które niejako zakończyło działalność programu Polski Himalaizm Zimowy. Mamy nadzieję, że będzie ukierunkowany bardziej w stronę technicznego i eksploracyjnego wspinania, niekoniecznie związanego z wielkimi i drogimi wyprawami na te „najwyższe szczyty”. Chcielibyśmy wsłuchać się w potrzeby uczestników i zostawić po zakończeniu programu wyszkolone kadry gotowe na realizację własnych celów. Przekładamy również po części model działania Grupy Młodzieżowej PZA na nowy program sportowy, tak aby bardziej inspirować i dawać możliwości jego uczestnikom.
Cel programu to przede wszystkim wyszkolenie osób, które chcą podejmować działalność sportową w górach wysokich. Mamy tu na myśli:
Główną myślą jest stworzenie mocnych zespołów, które w przyszłości, po
zakończeniu programu, będą chciały samodzielnie obierać cele na poziomie
przejść nominowanych do nagrody Złotego Czekana.
W ciągu najbliższych 2 lat zamierzamy zorganizować szereg większych wypraw (Pakistan, Nepal, Azja Środkowa) oraz kilka obozów szkoleniowych ukierunkowanych na podnoszenie poziomu wspinaczkowego (np. Alpy, Tatry). Oprócz tego chcemy, aby program obejmował szkolenia związane z medycyną wysokogórską, ratownictwem lawinowym i lodowcowym. Mamy szczegółowy, rozpisany na terminy i cele plan działania, który czeka na zatwierdzenie. Wyprawy podzieliliśmy na te związane z „technicznym wspinaniem” oraz takie, które pozwolą realizować cele sportowe na dużych wysokościach na nieco łatwiejszych drogach. Mamy nadzieję, że pomoże to realizować cele uczestników w zależności od ich predyspozycji – w końcu nie każdy musi marzyć o M6 na 6000 m n.p.m. Nie będziemy też wymagali udziału we wszystkich wyprawach.
Chcielibyśmy, aby do programu zgłosiły się osoby mające doświadczenie górskie (niekoniecznie wysokogórskie) i wspinaczkowe poparte odpowiednim wykazem przejść. Wykluczamy jedynie doświadczenie trekkingowe i tzw. „turystów wysokogórskich” – osoby posiadające doświadczenia na większych wysokościach bez podstaw wspinaczkowych – tzn. technicznego wspinania po dłuższych drogach w Alpach lub/i Tatrach zimą. Mamy nadzieję, że program zasilą przede wszystkim osoby poważnie myślące o wspinaniu w górach wysokich, będzie on okazją, żeby do posiadanego już doświadczenia wspinaczkowego dołożyć czynniki związane z działaniem na wysokości i eksploracją. Liczymy na zainteresowanie ze strony absolwentów Grup Młodzieżowych PZA, ale także nieco starszych osób, które wspinają się na wysokim poziomie i w poprzednich programach PZA I PHZ nie znalazły miejsca na realizację swoich planów.
Rekrutacja zakończyła się 30 marca, ale organizatorzy zapewniają, że i po tej dacie będzie można przystąpić do PHS.
Kto za to wszystko odpowiada?
Bezpośrednio za organizację: Wadim Jabłoński, Adam Bielecki, Marcin Rutkowski, Jarosław Gawrysiak. W skład rady programowej wchodzą również: Piotr Pustelnik, Janusz Majer, Miłosz Jodłowski.
TUTAJ możesz kupić 1 numer Taternika 2021 – w wersji cyfrowej, papierowej lub w prenumeracie!