Plecak wspinaczkowy – trudny wybór
Przygotowując przegląd porównawczy plecaków wspinaczkowych, miałem nie lada dylemat do rozstrzygnięcia. Jak zdefiniować taki plecak, tzn. jakie parametry wskazać, aby spośród szerokiej oferty dystrybutorów wyodrębnić właśnie te plecaki, które można uznać za wspinaczkowe.
Pisze: Grzegorz Bielejec
Nawet dystrybutorzy plecaków nie byli pewni, czy niektóre modele można włączyć do tak określonej grupy. Mimo to po wielu konsultacjach uznaliśmy, że to jednak oni w oparciu o swoje doświadczenie oraz opinie i uwagi użytkowników dokonają wyboru. Nie sposób zebrać w takiej prezentacji wszystkich czy nawet większości modeli oferowanych na rynku. Dajemy więc Wam do analizy wybór zaproponowany przez 11 dystrybutorów. Plecak, choć niezwykle istotny dla każdego, kto w dużej ścianie spędził co najmniej kilka godzin i musiał się z nim wspinać, nie jest wyposażeniem niezbędnym w każdej tego typu aktywności. Wiele lat temu podczas pierwszej wspinaczki w Dolomitach na olbrzymiej 900-metrowej ścianie Marmolady widziałem zespół, który wspinał się z podwieszonymi do uprzęży butami zejściowymi, butelką oraz woreczkiem na kurtkę i drobiazgi. Można i tak, ale czy trzeba? Zdecydowana większość wspinaczy na akcje co najmniej kilkuwyciągowe, a już na pewno na każdą dłuższą zabierze plecak. Oczywiście kluczowe przy jego wyborze są rodzaj planowanej wspinaczki oraz „okoliczności przyrody”. Inne kryteria zastosujemy, wybierając plecak na dwugodzinną wspinaczkę tatrzańską, a inne na wielowyciągowe drogi w Alpach, Tatrach, szczególnie zimą, nie mówiąc już o wielodniowych wyrypach w górach wysokich. Dlatego każdy, kto docenia różnorodność wspinaczki, będzie chciał mieć do dyspozycji kilka plecaków – przede wszystkim o zróżnicowanej pojemności, ale też różnych dodatkowych funkcjonalnościach. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? Najważniejsza, wspólna cecha wszystkich plecaków wspinaczkowych to kształt: smukły, wąski, dobrze przylegający do pleców (system nośny!), pozbawiony wybrzuszeń czy szerokich bocznych kieszeni, które mogłyby zawadzać, szczególnie w wąskich kominach czy zacięciach. Ze względu na rodzaj, a przede wszystkim długość wspinaczki najistotniejsze są pojemność i waga plecaków. Rozsądny wydaje się podział plecaków na min. 3 grupy:
1 fani doktryny fast&light za dobre uznają plecaki o wadze ok. 250-350 g, a na pewno nie więcej niż 500 g. warto pamiętać, że niska waga ogranicza ich pojemność do ok. 18-25 l i z reguły determinuje zastosowanie cieńszych (czyt. mniej trwałych) materiałów. z kolei taka objętość zacieśnia zwykle zastosowanie plecaka do krótszej, kilkugodzinnej wspinaczki w warunkach letnich;
2 dłuższe, wymagające zabrania w ścianę więcej sprzętu i wyposażenia osobistego akcje wymagają plecaków o większej objętości ok. 30-40 l, posiadających dodatkowe udogodnienia, jak chociażby dobry system nośny czy nawadniający do wyprowadzenia wężyka z bukłaka na napoje. tutaj już na pewno przydadzą się takie „bajery” jak szpejarki przy pasie biodrowym, uchwyty do mocowania czekanów czy troczki na raki;
3 trzecia grupa obejmie plecaki przeznaczone na większe, czasem wielodniowe akcje, często zimowe czy w dużej ścianie z planowanym nocowaniem (bądź nieplanowanym kiblem :-). Dla tego typu aktywności przydatne będą większe plecaki o pojemności ok. 50-70 l. Ich niezbędne wyposażone stanowią paski kompresyjne (mogące służyć również do przytroczenia nart), duża, najlepiej odpinana klapa oraz dodatkowe troki do podwieszania sprzętu, mocowania czekanów czy raków. Takie plecaki będą służyć do przeniesienia pokaźnej ilości sprzętu pod ścianę, transportu w ścianie, a po skompresowaniu można się z nimi wspinać. Wskazany podział nie jest sztywny, znajdziecie wiele plecaków na granicy wymienionych pojemności i wagi. Ponadto nie obejmuje on dużych plecaków ekspedycyjnych o pojemności nierzadko sięgającej 100 l czy worów transportowych niezbędnych podczas wielodniowych akcji wielkościanowych. Jak już wspomniałem, najlepiej mieć dwa, trzy plecaki dobrane do własnych potrzeb i wymagań. Gdyby jednak pokusić się o spisanie wszystkich najważniejszych cech i dodatków do jednego – uniwersalnego plecaka, to mój subiektywny wybór byłby następujący: