IV Festiwal Góry, Literatura i Biblioteka.
Będziecie?
Przed nami czwarta edycja Festiwalu Góry, Literatura i Biblioteka, któremu patronuje TATERNIK. W programie m.in. spotkanie z Ryszardem Pawłowskim i Ryszardem Zawadą oraz opowieści o alpejskich wspinaczkach. Początek już 3 października. Wydarzenie organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach.
Uwielbiacie chodzić po górach, wspinać się, a do tego zaczytujecie się w literaturze górskiej? Ta impreza jest właśnie dla Was! IV Festiwal Góry, Literatura i Biblioteka odbędzie się w dniach od 3 do 27 października 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach.
Co w programie? W poniedziałek, 3 października o godz. 17.00 Ryszard Pawłowski opowie o swoich wyprawach w góry wysokie i zaprezentuje najnowszą książkę z opowieściami o nich pt. „Ama, Anka i inne szczyty”. Obecny będzie także Ryszard Zawada. 17 października o godz. 17.00 czeka nas spotkanie z Szerpami Nadziei, pomagającymi osobom niepełnosprawnym spełniać marzenia wspinaczkowe. Natomiast 19 października o godz. 17.00 od Michała Kandefera dowiemy się, jak wyglądają alpejskie wspinaczki.
To tylko niektóre z organizowanych wydarzeń. Pełny PROGRAM znajdziecie na plakacie. Patronem medialnym festiwalu jest Magazyn Polskiego Związku Alpinizmu TATERNIK.
Festiwal „Inspirowane górami…”
JUŻ OD 20 PAŹDZIERNIKA
„Inspirowane górami…” – festiwal im. Ewy i Macieja Berbeków to impreza organizowana w Zakopanem po raz 11. Prezentowana jest na niej twórczość, której motywem przewodnim są góry, w tym Tatry, a także zakopiańska historia i kultura. W tym roku odbędzie się w dniach od 20 do 23 października. „Taternik” jest patronem medialnym wydarzenia.
Zakopane znów powita miłośników sztuki związanej z górami oraz z miastem położonym u podnóżna Tatr. 20 października rozpocznie się XI Festiwal „Inspirowane górami…” im. Ewy i Macieja Berbeków.
Co w programie?
20 PAŹDZIERNIKA | CZWARTEK
16.00: „Kadry tatrzańskie” – wernisaż wystawy przygotowanej przez Piotra Mazika i Stanisława Berbekę, Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
17.00: Paweł Grocholski i Tomasz Stępień „Teksty (z) gór”. Spotkanie autorskie. Prowadzenie – Marek Grocholski, Kino „Miejsce”, ul. Orkana 2
19.00: „Broad Peak”, pokaz specjalny filmu, Kino „Sokół”, ul. Orkana 2
Bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie festiwale.zakopane.pl – Festiwal Inspirowane górami…od 10 października 2022 r.
21 PAŹDZIERNIKA | PIĄTEK
16.00: Beata Sabała-Zielińska, „TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka”. Spotkanie autorskie i warsztaty dla dzieci, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, os. Łukaszówki 4a
17.00: Bożena Budzyńska – „BB Lady in Red”, wernisaż wystawy fotografii, Krupówki, obok oczka wodnego
18.00: Martyna Kasprzycka, „Śleboda miłości”, premiera płyty, Kino „Giewont”, ul. Kościuszki 4
22 PAŹDZIERNIKA | SOBOTA
10.00: Warsztaty dla dzieci z członkami TOPR-u
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy na stronie: festiwale.zakopane.pl – Festiwal Inspirowane górami…od 10 października 2022 r.
17.00: „Città bellissima e meravigliosa – miasto najpiękniejsze i cudowne” (Stanisław Witkiewicz). Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Zakopanem, a Opatiją w Chorwacji, Teatr im. St. I. Witkiewicza – Scena Atanazego Bazakbala, ul. Chramcówki 15
23 PAŹDZIERNIKA | NIEDZIELA
18.00: Hanna Banaszak, koncert, Teatr im. St. I. Witkiewicza – Scena Witkacego, ul. Chramcówki 15
Bilety do kupienia na stronie: www.witkacy.pl
Oprócz pokazania twórczości z różnych dziedzin – jak nazwa festiwalu wskazuje – inspirowanej górami – wydarzenie organizowane jest również po to, by upamiętnić nadanie Zakopanemu praw miejskich w 1933 roku.
Od trzeciej edycji impreza dedykowana jest Maciejowi Berbece, zakopiańczykowi, który w 2013 roku tragicznie zginął podczas zejścia z Broad Peaka oraz jego żonie Ewie Dyakowskiej – Berbece, zmarłej w 2018 roku.
„Taternik” jest patronem medialnym wydarzenia.
Termin, miejsce, trasa
Data imprezy: 20 – 23 lipca 2017 roku
Baza/Biuro zawodów : Lądek-Zdrój – Kinoteatr w Zdroju, ul. Orla 7 ; 57-540 Lądek Zdrój.
Zawody biegowe w niesamowitej scenerii zimowych Gór Stołowych. Start przed Schroniskiem Pasterka. Meta na tarasach widokowych Szczelińca Wielkiego. Po zawodach spotkania i rozmowy ze znanymi alpinistami Polski i świata oraz kameralny koncert.
Malownicza techniczna trasa, która prócz fizycznej poniewierki zapewni Wam również ogromne walory estetyczne. Areną zmagań są Góry Stołowe oraz czeskie Broumovskie Steny. Start w urokliwiej wiosce Pasterka, a upragniona meta po przebyciu 665 schodów prowadzących na Szczeliniec Wielki.
Spędź z nami cały aktywny weekend. W planie również liczne prelekcje, projekcje filmowe oraz impreza integrująca środowisko górsko-biegowe.