Wkrótce ukaże się kolejny przewodnik wspinaczkowy po Tatrach, przygotowany w ramach serii Biblioteka TATERNIKA. Idąc za ciosem, po wydaniu Dróg zimowo-klasycznych w Tatrach Polskich (2021) autor Jakub Radziejowski wraz z Wadimem Jabłońskim i Richardem Nemcem skończyli prace nad pierwszym tomem najciekawszych dróg zimowo-klasycznych w Tatrach Słowackich. Z kilku powodów jest to praca nowatorska i niemająca pierwowzoru. Dlaczego? Głównymi autorami przewodnika są zarówno Polacy, jak i Słowak. W grudniu 2022 r., podczas polsko-słowackiego zgrupowania sportowego taterników w Dolinie Kieżmarskiej, Jakub, Richard i Wadim uzgodnili zasady współpracy i podjęli się przygotowania wyboru 100 najciekawszych dróg zimowo-klasycznych po stronie słowackiej.
Wybór dróg został skonsultowany w szerszym gronie, a wśród współpracowników poszczególnych opracowań znajdują się czołowi wspinacze polscy i słowaccy. Przewodnik wydamy w języku polskim i słowackim (równocześnie), dzięki czemu publikacja dostępna będzie dla całego środowiska taternickiego. Po może to nie tylko w jego integracji, ale także w przepływie informacji. Przewodnik tworzą dwa tomy (po 50 dróg każdy). Pierwszy – planowany na jesień 2024 r. – obejmować będzie wybór dróg z czterech dolin: Białej Wody, Jaworowej, Kieżmarskiej i Łomnickiej. Drugi zawierać będzie materiały z pozostałych dolin słowackich Tatr Wysokich. Autorzy główni to rozpoznawalni w środowisku wspinacze reprezentują cy między innymi Polski Związek Alpinizmu i Polski Himalaizm Sportowy (Wadim Jabłoński), słowacki JAMES (Richard Nemec) czy Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich IVBV (Jakub Radziejowski). Żaden z trzech głównych autorów nie przeszedł wszystkich dróg, niemniej jednak każda umieszczona w książce linia została opracowana przy udziale wspinacza, który ją przeszedł.
Mamy więc do czynienia z dokładnymi opracowaniami bazującymi na relatywnie niedawnych wspinaczkach. Każdy rozdział poświęcony jest jednej drodze. Poza zdjęciami z akcji i pod stawowymi informacjami znajdziecie:– szczegółowe fototopo,– opis przebiegu drogi w obu językach,– w niektórych przypadkach schematy. Każda dolina zostanie okraszona precyzyjną mapą z zaznaczonymi podejściami i zejściami oraz ich opisem. W wielu przypadkach znajdziecie też zdjęcia dolin z naniesionymi drogami podejść i zejść. Wreszcie, bazując na dobrych doświadczeniach z Dróg zimowo-klasycznych w Tatrach Polskich, część topograficzna zostanie opatrzona tekstami historycznymi i bujdałkami. Już we wrześniu rusza przedsprzedaż – oczekuj ekstradodatków, w tym książki z dedykacją autorów.
TUTAJ możesz kupić 2 numer Taternika 2024 – w wersji cyfrowej, papierowej lub w prenumeracie!