W Kuźnicach w Zakopanem powstanie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa – takie plany ma Tatrzański Park Narodowy razem z Muzeum Tatrzańskim i miastem Poprad na Słowacji.
Pisze: Agnieszka Szymaszek
Partnerzy – TPN we współpracy z Muzeum Tatrzańskim i Popradem – w listopadzie złożyli wniosek o dofinansowanie projektu „Człowiek w Tatrach – Tatry w człowieku – historia eksploracji Tatr jako wspólne dziedzictwo kulturowe Polski i Słowacji” w ramach programu Interreg. Zakłada on budowę w Kuźnicach Muzeum Taternictwa i Narciarstwa, a w Popradzie – Muzeum Turystyki. Całości dopełni wirtualna platforma umożliwiająca zwiedzanie muzeów online.
Muzeum Taternictwa i Narciarstwa powstanie w Zespole Dworsko-Parkowym w Kuźnicach, niedaleko siedziby dyrekcji TPN oraz początku kilku popularnych szlaków turystycznych i dolnej stacji linowej na Kasprowy Wierch. Mieścić się będzie w budynku starej pralni. – To obiekt wpisany do ewidencji zabytków, zatem na pewno nie zostanie przebudowany z zewnątrz, a jedynie odrestaurowany – mówi Jan Krzeptowski- -Sabała, kierownik Działu Edukacji TPN. Nie będzie to muzeum w starym stylu, a nowoczesne interaktywne wnętrze pozwalające poznać historię taternictwa i narciarstwa w niebanalny sposób. Przeznaczone będzie dla szerokiego odbiorcy – nie tylko amatorów wspinaczki, ale także grup szkolnych i rodzin z dziećmi. Jednorazowo w muzeum będzie mogła przebywać ok. 25 osobowa grupa.
Przestrzeń muzealna podzielona zostanie na trzy główne części. W pierwszej będzie można poznać słynne tatrzańskie ściany i ich pierwszych zdobywców. W drugiej zwiedzający dowiedzą się, jak odpowiednio przygotować się do wspinaczki i narciarstwa turystycznego. Trzecia część poświęcona zostanie zagadnieniom przyjaznej dla środowiska eksploracji Tatr. Można będzie poznać zasady korzystania z przestrzeni Tatrzańskiego Parku Narodowego w taki sposób, by zminimalizować swój wpływ na przyrodę.
– Aspekt narciarstwa traktujemy jako turystykę narciarską, a nie narciarstwo zjazdowe, które z eksploracją nie ma wiele wspólnego – dodaje Jan Krzeptowski-Sabała.
Na potrzeby wniosku koncepcję architektoniczną i wystrój przygotowali architekt Wojciech Gajewski i artysta Marcin Rząsa.
Kwota realizacji całego projektu opiewa na 1 mln 850 tys. euro. Dofinansowanie może wynieść 85 procent tej wartości. Wyniki konkursu poznamy w czerwcu. Jeśli otrzyma on dofinansowanie, wówczas Muzeum Taternictwa i Narciarstwa w Kuźnicach będzie można zwiedzać w 2020 roku.