Tradycyjnie podczas Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju rozdano Na grody Taternika im. Jerzego Kukuczki. Otrzymali je alpiniści i skialpiniści za osiągnięcia dokonane między sierpniem 2022 r. a lipcem 2023 r. w czterech kategoriach. Nagrody wręczyli: Renata Wcisło – dyrektorka programowa festiwalu, Wojciech Kukuczka – syn Jerzego Kukuczki, Piotr Pustelnik – członek kapituły nagrody, do niedawna wieloletni prezes PZA, himalaista Ryszard Pawłowski oraz wydawca kwartalnika „Taternik” Grzegorz Bielejec. Oto lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach: Górskie dzieło życia Adam Zyzak – legenda polskiego taternictwa, alpinista i narciarz, członek honorowy PZA. Dokonał kilkudziesięciu pierwszych przejść w skałach, powtórzeń i nowych przejść na kilkunastu ścianach Tatr polskich i słowackich. Wspinał się m.in. w Alpach, Kaukazie, Pamirze, górach Alaski, Andach peruwiańskich i w Himalajach. Najlepsze przejście wielkościanowe Paweł Hałdaś i Marcin „Yeti” Tomaszewski pokonali pierwszą w historii, zimową drogę w stylu Big Wall na Grenlandii. Wytyczanie jej zajęło im 14 dni. Wspinali się od 10 do 24 lutego 2023 r. w przepięknej ścianie w okolicy wyspy Storoen na zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Nowa linia to FRAM, liczy 700 m wysokości, 17 wyciągów, w numeracji to: M5, A3, C2, VI. Góry najwyższe, skialpinizm Bartek Ziemski – nagroda za pierwszy polski zjazd na nartach z Annapurny (17 kwietnia 2023 r.) oraz pierwszy na świecie pełny zjazd z Dhaulagiri (14 maja 2023 r.). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Andrzej Bargiel za zjazd z dwóch ośmio tysięczników w jednym sezonie, tj. z Gaszerbruma II (19 lipca 2023 r.) i z Gaszerbruma I (26 lipca 2023 r.). Najlepsze polskie przejścia sprzed 25 lat Jacek Czyż – nagrodzony za samotne przejście drogi Zenyatta Mondatta na El Capitanie (14-23 października 1998 r.).
Do Pawła Kopty Nagroda Taternika dotarła z małym poślizgiem, ale została wręczona w pięknych okolicznościach przyrody, bo w Najpiękniejszej Dolince Świata, czyli w Dolinie Kobylańskiej. W komitecie wręczającym znalazł się członek kapituły nagrody – Ludwik Wilczyński. W krótkich uroczystościach pod kobylańskim Mnichem udział również wzięli: Andrzej Forma, Andrzej Mirek, Krzysztof Baran i dwa psy. Po wręczeniu międzypokoleniowe towarzystwo oddało się ulubionemu zajęciu – wspinaczce, której sprzyjała świetna październikowa pogoda- Krzysztof Baran.
Wyróżnienie za polskie klasyczne przejście Direttissimy Szwajcarsko-Włoskiej na Cima Ovest di Lavaredo (VIII+/-IX) 8 sierpnia 1998 r. – Marek Kazior, Paweł Kopta, Łukasz Muiler i Monika Niedbalska.
Patronem Nagrody Taternika im. Jerzego Kukuczki, przyznawanej od 2018 r., jest Fundacja Wielki Człowiek.
TUTAJ możesz kupić 1 numer Taternika 2024 – w wersji cyfrowej, papierowej lub w prenumeracie!