Ostatniego dnia września nakładem wydawnictwa Sine Qua Non do księgarń trafiły wspomnienia Janusza Majera. Napisane wspólnie z Dariuszem Jaroniem „Góry w cieniu życia” są opowieścią o wysokogórskich przyjaźniach, najważniejszych wyprawach Klubu Wysokogórskiego Katowice okresu złotej ery polskiego himalaizmu i późniejszych eksploracyjnych aktywnościach Janusza Majera w górach wysokich.
Janusz zaczął się wspinać w 1964 roku w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W kolejnych latach odwiedzał także Alpy (m.in. Mont Blanc) i Kaukaz (Elbrus).
Był organizatorem, kierownikiem lub uczestnikiem kilkunastu wypraw w Himalaje i Karakorum. Piastował stanowisko prezesa Klubu Wysokogórskiego Katowice, pełnił też funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu i szefa Polskiego Himalaizmu Zimowego.
„Góry w cieniu życia” nie są typową biografią górską. W książce nie brakuje historii zdobywania wysokogórskich szczytów, przede wszystkim jest to jednak opowieść o etosie wspinaczki, poświęceniu i przyjaźni. Bo dla Janusza w górach zawsze najważniejszy był człowiek, a wyniki sportowe i własne ambicje schodziły na dalszy plan.
Jako kierownik i uczestnik licznych wypraw był świadkiem triumfów i porażek, wydarzeń zabawnych i tragicznych. Wiele z nich znajdziemy w książce.
Jej bohater opowiada w niej o swoim górskim żywocie i o tym, jak odnaleźć w sobie dystans i pokorę wobec potęgi natury. Zaprosi was też do swojego domu, gdzie otoczony książkami, przy lampce dobrego wina, gości przyjaciół, snuje opowieści i plany kolejnych podróży, szczególnie we wciąż niezbadane rejony Karakorum.
„Biografia Janusza Majera wpisuje się w historię budowania złotej dekady polskiego alpinizmu. Jego życie to wzorzec drogi górskiej naszego pokolenia”, podkreśla Krzysztof Wielicki, przyjaciel i wielokrotny partner wyprawowy Janusza.
Książka została objęta patronatem „Taternika” i Polskiego Związku Alpinizmu.