Woda – to jeden z czterech żywiołów. Idealnie oddaje Grenlandię, uformowaną przez pasma, pokrytych lodem, gór. Decydując się na dotknięcie ich wierzchołka albo chociażby i tylko ściany, naszym oczom ukazuje się zapierający dech w piersiach obraz. Obraz, którego nie mógł stworzyć człowiek. To coś nadzwyczajnego, tak magicznego, że musiało powstać z użyciem boskiego pierwiastka.
Właśnie do tak niezwykłych przeżyć przenosi nas album “Grenlandia – poza krawędzią ściany. Ekstremalne wspinanie” autorstwa Marcina “Yeti” Tomaszewskiego. To wyjątkowa pozycja nie tylko dla wspinaczy, ale i dla miłośników piękna przyrody oraz fotografii krajobrazowej.
Od dłuższego czasu błądzimy po skręconych jelitach fiordów zachodniego wybrzeża. Moje oczy szukają ścian, na które moglibyśmy się wspiąć. Nie wszystkie nam się podobają, większość z nich jest zbyt krucha. Szukam swojego Świętego Graala, ściany idealnej, nietkniętej przez człowieka. Czy to jest w ogóle możliwe w dzisiejszych czasach?
Stoję na szczycie i rozglądam się po okolicznych fiordach. Ciężko jest mi wykrztusić słowo, nie jestem w stanie przyjąć takiej dawki szczęścia na raz. Dlatego krzyczę!
Marcin „Yeti” Tomaszewski
Marcin „YETI” Tomaszewski, urodzony 17 października 1975 roku w Szczecinie, to wszechstronny wspinacz, który swoją pasję do gór i wspinaczki rozwijał od wczesnej młodości. Jego specjalizacją jest m.in. wspinaczka wielkościanowa (Big Wall), a swoje umiejętności kształcił pod okiem Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego, którego jest dumnym członkiem do dziś.
Jako członek Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, zdobywał szczyty zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od czasu ukończenia kursu wspinaczki skalnej w 1991 roku, przeszedł ponad 300 dróg o różnych trudnościach po polskiej, jak i słowackiej stronie Tatr, jednocześnie wytyczając ponad dwadzieścia linii własnego autorstwa.
Na Kazalnicy Mięguszowieckiej przeszedł ponad 40 dróg, w tym 15 podczas samotnych wspinaczek latem i zimą. Wytyczył także trzy nowe drogi bez sztucznej asekuracji, pokazując swoją wyjątkową zdolność do pokonywania wyzwań w trudnych warunkach.
Był pomysłodawcą projektu wspinaczkowego 4 Żywioły, powstałego w 2009 roku, którego założeniem było wytyczenie dróg wielkościanowych w symbolizujących cztery żywioły kilku górskich rejonach: na Alasce (ziemia), w Patago- nii (wiatr), na Ziemi Baffina (woda) i w Wenezueli (ogień). Celem było pokonanie w każdym z czterech obszarów możliwie największej i najtrudniejszej ze ścian. Projekt zakończył się sukcesem w 2012 roku.