Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom to jeden z najnowocześniejszych obiektów wspinaczkowych – nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Już wkrótce powstanie tam kolejna atrakcja – największa w kraju, zewnętrzna, sportowa ściana, mająca aż 22 metry wysokości! Wybudowana zostanie w miejscu, w którym stał dawniej komin kopalni „Rozbark”.
Aż 22 metry wysokości będzie miała nowa, zewnętrzna, sportowa ściana wspinaczkowa w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom! To największa tego typu inwestycja w kraju, która umożliwi m.in. rozgrywanie na terenie obiektu zawodów rangi międzynarodowej i imprez plenerowych z widownią zewnętrzną.
Jak informuje nas Skarpa, na zawodników oprócz rozmiarów ściany czeka jeszcze jedno spore wyzwanie – niemal całkowite jej przewieszenie. W centralnej części ściany wspinaczkowej drogi rozpoczynać się będą 10-stopniowym przewieszeniem, przechodząc w 22 stopnie, osiągając maksymalnie 40 stopni. Zawodnicy kończyć będą drogi 13 stopniowym przewieszeniem. Boczne części ścian będą mniej przewieszone, o wartościach nieprzekraczających 20 stopni.
– Wewnątrz mamy już ściany sportową, rekreacyjną, bouldery, ścianę do wspinaczki na czas. Na zewnątrz natomiast brakuje tej sportowej. Planowana ściana będzie dopełnieniem kompleksowości obiektu. Parametry nowej ściany będą predysponowały ją do rozgrywania na niej zawodów najwyższej rangi, umożliwią rozgrywanie imprez plenerowych z widownią zewnętrzną na zazielenionych terenach przy obiekcie – wyjaśnia Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom, w którym zawodnicy trenują wspinaczkę sportową.
Z nowych dróg wspinaczkowych skorzystają w większości zawodnicy specjalizujący się we wspinaniu sportowym, o większym doświadczeniu, ale kilka nieco mniej wymagających być może także powstanie.
– To właśnie w Skarpie Bytom zaczęłam robić najtrudniejsze dotąd dla mnie drogi. Myślę, że nowa ściana pozwoli zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami wspinaczkowymi, na wysokim poziomie. Choć będzie trzeba skupić się wtedy na trenowaniu większej siły i wytrzymałości, fizycznej, ale i psychicznej – to jednak kilka metrów wyżej, niż obecne ściany. Chyba będę tam działać całymi dniami – śmieje się Małgosia Kurek, 14-letnia zawodniczka Klubu Sportowego Skarpa Bytom. Wspina się od…10 lat.
W Klubie Sportowym Skarpa Bytom trenuje ponad 80 zawodników w różnym wieku, a sześciu z nich reprezentuje klub na arenie międzynarodowej, jako członkowie Kadry Narodowej. W 2021 roku klub zdobył drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Klubów w Mistrzostwach Polski, co jest ogromnym sukcesem.
Przypomnijmy, że Skarpa Bytom w Rozbarku funkcjonuje od września 2021 roku. Obiekt wybudowano w miejscu, gdzie wcześniej przez ponad 140 lat fedrowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”. Pozostałe po zlikwidowanej w 2004 r. kopalni szyb „Bończyk”, dawna kotłownia, budynek dawnej rozdzielni, a także mur oporowy zaadaptowano na rzecz Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.
Na ścianach Skarpy jest miejsce zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych wspinaczy. Na wewnętrznej ścianie w standardzie Speed Wall IFSC i zewnętrznej, można trenować m.in. wspinaczkę sportową, korzystając ze sztucznych punktów asekuracyjnych i wsparcia asekuranta czy bouldering, czyli formę wspinaczki bez użycia uprzęży, liny, sprzętu.
Ściany wewnątrz mierzą maksymalnie do około 15 metrów, zewnętrzne do około 12 metrów. Nowa, 22 metrowa to będzie dopiero coś!
Dodatkowo, w Skarpie Bytom można wzmacniać formę na siłowni – wewnątrz lub w plenerze, w strefach parkour (biegi terenowe), na torze OCR, w strefie, gdzie można pobiegać lub pojeździć na rolkach, podczas zajęć fitness i cross treningów. A po zajęciach, chętni skorzystają z kawiarni lub sauny.
Zawodnicy na nowej 22 metrowej ścianie będą mogli wspinać się już w 2023 roku, w sezonie letnim.
Iwona Świetlik
Fot. Archiwum Skarpy Bytom