Taternik 2/2018 już w sprzedaży – a w nim między innymi:
Andrzej Bargiel: Pierwszy zjazd z K2
Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii dokonał zjazdu na nartach z K2, drugiego pod względem wysokości szczytu Ziemi i uchodzącego za najtrudniejszy spośród wszystkich ośmiotysięczników.
– Jestem dumny z tego, że udało się zrealizować zamierzony cel i dziękuję wszystkim, którzy we mnie uwierzyli. To jest moje największe dotychczasowe osiągnięcie. Nikomu przedtem nie udało się zjechać ze szczytu K2. Wyprawa miała miejsce w wyjątkowym dla mnie momencie – setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cieszę się, że mogłem uczcić w taki sposób ten jubileusz, który przypomina nam o wolności. Dla mnie granice istnieją tylko w głowie i sercu. Kiedy ktoś nam je stawia, powinniśmy traktować je jak wyzwania – mierzyć się z nimi, przekraczać je. Chciałbym, aby powiewająca dumnie w bazie pod K2 polska flaga przypominała nam o tym.
Nagroda „Taternika” im. Jerzego Kukuczki
Po raz pierwszy. Na 14. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem wręczone zostaną specjalne nagrody za dokonania górskie sprzed 25 lat.
Polacy znów na K2
Piotr Tomala, nowy szef programu Polski Himalaizm Zimowy, mówi o tym, czy Polacy znów ruszą na K2.
Pogoda na K2
Pogoda to jeden z podstawowych elementów mających wpływ na szansę zdobycia K2zimą. Michał Pyka, który analizował prognozy pogody dla polskiej wyprawy, specjalnie dla „Taternika” zestawia czynniki, jakie mają wpływ na warunki pogodowe w rejonie K2, i ich prognozowanie.
Henryk Bednarski – pogromca Zamarłej Turni
Złotousty Wojtek Szatkowski opowiada o legendarnym wspinaczu, ratowniku TOPR i narciarzu.
Rozmowa z Lhotse
Robert Talarczyk, reżyser kultowego spektaklu o Jerzym Kukuczce porównuje wspinaczy do artystów. Przejrzyjcie się w tym teatrze, przejrzyjcie się w tym wywiadzie! Oto fragment:
– Stwierdził Pan, że środowisko himalaistów jest podobne do aktorskiego. Co Pan ma na myśli?
– I jedni i drudzy funkcjonują w hermetycznym środowisku. Reszta świata nie do końca ich rozumie, posługują się własnym językiem, swoistym slangiem, są egoistami, muszą być twardymi ludźmi, ale równocześnie są bardzo wrażliwi na swoim punkcie, często wchodzą ze sobą w konflikty, ale szybko je zażegnują. Ludzie myślą, że się nienawidzą, ale tak naprawdę się szanują. No i to parcie na Górę, a w przypadku aktorów parcie do zagrania konkretnej roli. Często wysokim kosztem. Rodziny, zdrowia, a w przypadku himalaistów nawet życia. Strasznie dużo podobieństw znaleźliśmy.
Damian Granowski podsumowuje zimowy sezon w Tatrach
Można powiedzieć, że tegoroczna zima pod względem pogodowym była przeciętna. Dramatu nie było, ale świetnych warunków często się nie uświadczyło. Aby zrobić więcej niż parę dróg w sezonie, trzeba było trafić na okres dobrej pogody lub być elastycznym czasowo, monitorować warunki w internecie i uskuteczniać slogan reklamowy pewnej walijskiej firmy „Climb hard, work later”. Na szczęście w sezonie nie zabrakło kilku klasowych przejść, o których tu wspomnimy.
Sporo? A to nie wszystko. Zapraszamy do lektury, a jeśli jeszcze nie jesteś w gronie czytelników taternika zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego i zakupu prenumeraty!
Jeśli jeszcze nie jesteś w gronie czytelników taternika zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego i zakupu prenumeraty!