W czwartek 1 września godz. 16.45 w Kinie Giewont w ramach 12. Spotkań z Filmem Górskim odbędzie się promocja książki „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem” autorstwa Macieja Krupy, Piotra Mazika i Kuby Szpilki.
Książka ukazała się w sierpniu nakładem Wydawnictwa Czarne. Jest to druga książka z nowej, zakopiańskiej serii Czarnego. Partnerem w wydaniu książki jest Muzeum Tatrzańskie.
Choć w podtytule znajduje się słowo przewodnik, jest to jednak przewodnik nietypowy. Nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i nie powtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach pomijanych i zapomnianych, wyrzuconych z pamięci. Autorom chodzi o pokazanie trzech wymiarów Zakopanego, bez których miasto to nie istniałoby w obecnym kształcie, a które w dotychczasowych opracowaniach traktowane były po macoszemu – pomijane wstydliwym milczeniem. Bo Zakopane nie byłoby takie, jakie jest, bez ciężkiej pracy i wysiłku licznych przybyłych i osiadłych tu ceprów, bez wielu sanatoriów i zaludniających je tysięcy gruźlików, bez społeczności zakopiańskich Żydów, która podzieliła los pobratymców w całej Polsce i Europie, zamordowana w czasie drugiej wojny światowej. Książka zawiera blisko sto archiwalnych, mało znanych zdjęć ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.
O autorach:
Maciej Krupa– etnolog, publicysta, przewodnik tatrzański, tłumacz. Autor kilku książek: „Tatry,Zakopane – wczoraj i dziś ,Bóg się rodzi” (z Kubą Szpilką) oraz „Kroniki zakopiańskie”. Współzałożyciel „Tygodnika Podhalańskiego”,były dziennikarz BBC World Service. Mieszka w Zakopanem.
Piotr Mazik – historyk sztuki, narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, instruktor narciarski. Autor książki „Tatrzańska Atlantyda”. Mieszka w Zakopanem.
Kuba Szpilka– etnolog, wspinacz, narciarz wysokogórski. Autor licznych tekstów publikowanych w czasopismach i pracach zbiorowych, stały współpracownik i członek redakcji kwartalnika „Konteksty”. Autor książki „Bóg się rodzi” (z Maciejem Krupą). Mieszka w Kościelisku.
W trójkę założyli i prowadzą Fundację „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Napisali razem trzy książki: „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości, Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń” oraz „Ta przestrzeń ma samoistną moc. Rozmowy o Tatrzańskim Parku Narodowym”. Autorzy kilku wystaw, stale współpracują z Muzeum Tatrzańskim oraz kwartalnikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego „Tatry”.
Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Majewska. Pisze, podpytuje innych o pisanie, uczy pisania. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. Szczygłofilka, czyli miłośniczka pisania Mariusza Szczygła.
#12SzFG