Nie ma takiego miasta jak Londyn…
Jest Lądek, Lądek-Zdrój. A z Lądka znów przeniesiemy się dalej, głębiej i wyżej. Pomogą w tym wybitni goście, starannie wybrane filmy oraz – po raz pierwszy na tej imprezie! – spektakle teatralne.
W czwartek odbędzie się podróż z głębin Ziemi do najwyższych szczytów. Na początek Kasia Biernacka zabierze w głąb meksykańskich jaskiń, a uwieńczeniem tej wyprawy będzie otwarcie w Jaskini Radochowskiej wystawy „Zobaczone w ciemności”. Po oficjalnym rozpoczęciu festiwalu aktorzy Teatru im. Norwida z Jeleniej Góry błyskawicznie przeniosą publiczność na szczyt ziemi podczas spektaklu „Każdemu Everest”. Na koniec, jak mówi Jon Krakauer, „ (…) anti-Everest. Ta droga widziała więcej prób i porażek niż jakikolwiek szczyt w Himalajach”. Mówi tak o Shark’s Fin – walka z tą drogą, ale również z własnym zwątpieniem i słabością jest tematem filmu „Meru”. Film nagrodzony został nagrodą publiczności na Festiwalu Sundance i pojawi się w na festiwalu górskim po raz pierwszy – być może ostatni. A ta cała podróż bez ryzyka choroby wysokościowej.
W piątek nikt nie zamierza zwalniać tempa, czyli przekraczania granic ciąg dalszy. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, czy da się przejść Wielki Szlak Himalajski bez tragarzy, wspinać się po amputacji nogi, łączyć wspinanie i żeglarstwo z kobiecą gracją – oto okazja, aby spotkać żywe dowody! O swoich wyprawach opowiedzą Joanna Lipczowan z Bartoszem Malinowskim, Urko Carmona Barandiaran i Monika Witkowska. A kiedy już zostanie ustalone, że nie ma rzeczy niemożliwych, do dyskusji nad przyszłością polskiego wspinania zasiądzie Piotr Pustelnik, prezes Polskiego Związku Alpinizmu.Na koniec dnia ostateczna rozprawa z Nangą Parbat – o zmaganiach z górą opowiedzą Zbigniew Trzmiel i Jacek Czech, a o widoku ze szczytu zimą powie Alex Txikon, pierwszy zimowy zdobywca.
Sobota upłynie pod znakiem samotności długodystansowca. Silvia Vidal opowie o długich drogach robionych solo, a Piotr Hercog o bieganiu tak długim i szybkim, że z konieczności też często tylko we własnym towarzystwie. Carlos Soria może nie jest samotnikiem z założenia, ale na pewno jest osamotniony w swojej kategorii – niewielu ma w wieku 77 lat chęć i moc, żeby wchodzić na ośmiotysięczniki.
Jeśli jednak nie gardzicie towarzystwem i wcześniej pójdziecie na warsztaty „Jak zdobyć tę górę?”, to już wieczorem otrzymacie chodzące i mówiące topo na zachętę – o K2 opowiedzą ci, którzy byli i widzieli. Krystyna Palmowska, Bogumił Słama, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Przemysław Piasecki, Piotr Pustelnik, Ryszard Pawłowski, Marek Chmielarski, Paweł Michalski, Piotr Tomala, Jerzy Natkański – w sumie ich wiedza mogłaby pewnie pomóc narysować mapę z uwzględnieniem każdego kamienia, gdyby ich położenie w górach tak szybko się nie zmieniało. Na koniec dnia znów samotność, tym razem wynikająca z poziomu wspinania, jaki ostatni tego dnia gość prezentuje – niewiele osób jest w stanie nawet wymyśleć wyzwania, jakie stawia przed sobą i pokonuje w skałach Chris Sharma!
Myślicie, że w niedzielę odpoczniecie? Ok, może to jeszcze nie Wasz czas na ośmiotysięcznik, ale uwierzcie, tego dnia znajdziecie wiele odpowiedzi na pytanie: jeśli nie 8000, to co? Colin Haley opowie o bieganiu we wspinaniu, czyli jak w mgnieniu oka radzić sobie z wielowyciągowymi drogami nie tylko w Patagonii, a przy okazji w dolinach czasem przebiec maraton. Dani Andrada pokaże, jakie wyzwania wspinaczkowe kryje Hiszpania i jak sobie z nimi radzić z lekkością. Bogumił „Bobas” Słama zachwyci gawędami z różnych gór świata. Klamrą zamykającą festiwal będzie drugi i ostatni w tym roku spektakl – „Chiński Maharadża” według książki Wojtka Kurtyki, zaadaptowanej przez Teatr Divadlo ze Słowacji.
Nie sposób wymienić wszystkich gości i wydarzeń godnych uwagi w ciągu tych kilku dni. Dla spragnionych działania będzie szereg warsztatów (sprzętowe, medyczne, lawinowe), dla szukających rywalizacji – zawody boulderowe i bieg na 8611m (wysokość K2), dla umęczonych rodziców – przedszkole festiwalowe. A dla wszystkich lubiących potupać nogą zagrają Lao Che i Akurat.
Więcej na: http://www.festiwalgorski.pl.
Jagoda Skarżeńska
#21FGAZ