Na początku były góry, ale tak jak i w przypadku wspinania letniego, szybko wyewoluowały dyscypliny sprowadzające wspinanie do skali mikro – w skałki – czy to z potrzeby treningu i szkolenia, czy ze względów praktycznych. Podobnie stało się ze wspinaniem zimowym, w ramach którego de facto funkcjonuje już jako odrębna dyscyplina – drytooling.
W ostatniej dekadzie notuje się wręcz lawinowy przyrost amatorów tego rodzaju wspinania, a także zdecydowany skok „jakościowy” – coraz więcej osób wspina się na naprawdę wysokim poziomie. Powstają kolejne obiekty przystosowane do wspinaczki z czekanem i rakami.
Na świecie, od dwóch dekad organizowane są zawody drytoolowe (World Ice Cup, European Ice Cup), wiele krajów cyklicznie przeprowadza narodowe zmagania w tej dyscyplinie. Drytooling ma szansę stać się jedną z zimowych dyscyplin olimpijskich, o co stara się UIAA.
Powyższe przesłanki zmotywowały nas do przeprowadzenia polskiego pucharu w drytoolingu, w którym rolę organizatora przyjął Polski Związek Alpinizmu. Wykorzystaliśmy doświadczenie zdobyte w poprzednim sezonie zimowym 2018/2019, kiedy to wraz z KW Częstochowa, KW Opole przeprowadziliśmy Amatorski Puchar Polski w Drytoolingu. Należy wspomnieć, że część klubów wysokogórskich i środowisk wspinaczkowych od lat organizuje zawody drytoolowe i ich wkład oraz doświadczenie w tym zakresie są bezcenne – kwestia samego znalezienia, przygotowania i obicia drytoolowych sektorów, zabezpieczenie zawodów, opracowanie systemu punktacji etc.).
W skład I Pucharu Polski w Drytoolingu weszły trzy edycje zawodów:
Z niecierpliwością czekamy na kolejny sezon zimowy i realizację planów przeprowadzenia pucharowych zawodów z jeszcze bogatszym programem, a być może także na obiekcie sztucznym, gdzie stworzyć będzie można warunki zbliżone do tych, jakie zostały wypracowane dla zawodów pucharu Europy czy Świata. Mamy nadzieję, że dla jednych przygoda z drytoolingiem będzie pierwszym krokiem do zimowej wspinaczki w górach, dla innych zachętą do spróbowania swoich sił w zawodach międzynarodowych, a dla wszystkich – dobrą zabawą.
Dziękujemy wszystkim, którzy swoją pracą i poświęconym czasem przyczynili się do przygotowania rejonów, organizacji zawodów, ich zabezpieczenia i sprawnego przeprowadzenia:
A także Sponsorom i Patronom:
Wszystkich zainteresowanych współpracą nad organizacją kolejnego Pucharu Polski w Drytoolingu, serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Kuźnia Szpeju