Denis Urubko to pierwsza liga współczesnego himalaizmu. W ostatnich miesiącach świat z zapartym tchem śledził jego poczynania – najpierw gdy wspólnie z Adamem Bieleckim bohatersko ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza pod Nanga Parbat, potem gdy podjął kontrowersyjną decyzję o odłączeniu się od Narodowej Wyprawy na K2. Jakie jest prawdziwe oblicze człowieka, który balansuje pomiędzy byciem bohaterem, a … czarnym charakterem polskiego himalaizmu? Odpowiedź na to i inne pytania można znaleźć w książce “Skazany na góry”, która ukaże się już 4 kwietnia nakładem wydawnictwa Agora i Mountain Quest.
“Skazany na góry” to zapis drogi Denisa na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i do życia w ogóle. Książka ukazała się w 2011 roku w niewielkim nakładzie i szybko zniknęła z księgarń. Wydanie drugie, poszerzone ukaże się nakładem wydawnictwa Agora, 4 kwietnia 2018 roku. Dokładnie 4 kwietnia o godzinie 19.00 w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej 8/10 (wejście od Czerniakowskiej) odbędzie się spotkanie autorskie z Denisem Urubko. Wstęp wolny.
“Skazany na góry”, to przewodnik po wschodniej tradycji alpinistycznej oraz historia rodowodu jednego z najmocniejszych wspinaczy naszych czasów. Świadomy własnej wartości i skromny zarazem autor, ze specyficznym dystansem do świata, przybliża nam proces kształtowania się górskiego credo, zbudowanego na skrzyżowaniu twardej, sowieckiej szkoły alpinizmu zespołowego i indywidualistycznej teorii świata zachodu, mówi Kacper Tekieli, alpinista.
“Skazany na góry” to doskonała pozycja dla tych, którzy pragną dowiedzieć się, kim jest ten tajemniczy człowiek, którzy chcą bliżej poznać historię jego górskich dokonań oraz prywatne oblicze. To opowieść o jego przygodach, o przekraczaniu granic wytrzymałości, i o ukochanych górach – o K2 – niezwykle pociągającym szczycie, wciąż niezdobytym zimą, i górze Presolana, będącej technicznym rajem do ćwiczeń, nieopodal jego domu. „Skazany na góry” – to książka urzekająca i zaskakująca, bo właśnie taki jest jej autor.
Denis Urubko intryguje i przyciąga uwagę. Pełen sprzeczności i tajemnic, balansuje pomiędzy byciem bohaterem, a … czarnym charakterem polskiego himalaizmu. Był oficerem w armii kazachskiej i filmowcem. Jednak świat zapamięta go jako wybitnego himalaistę, który może poszczycić się zdobyciem Korony Himalajów, 3 ośmiotysięczników w zimie i tytułem Śnieżnej Pantery. W 2009 roku wraz z Simone Moro zdobył Makalu. W tym samym roku wraz z Borysem Dedeszko odebrał Złoty Czekan za wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu. W lutym 2015 roku Urubko otrzymał polskie obywatelstwo. Dwukrotnie brał udział w polskich wyprawach zimowych na K2 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego.
Jestem wielkim fanem osiągnięć i odwagi Denisa Urubko. To jeden z najlepszych alpinistów świata. Imponuje mi, że jest autentycznie zakochany w tym, co robi i “nie szuka poklasku”. Swój autorytet buduje poprzez czyny. Nigdy nie poznałem go osobiście, ale marzę o tym, by kiedyś wspólnie z Denisem zrealizować jakąś górską wspinaczkę. Dla tego człowieka byłbym w stanie zostawić moje ukochane narty w domu.Sądzę, że wielu młodych alpinistów mogłoby się od niego sporo nauczyć i ja sam zaliczam się do tego grona. Andrzej Bargiel, polski narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista.
Życie jest szansą do tego by działać! – mawia Denis Urubko. Jego największym lękiem jest strach przed brakiem czasu na realizację wszystkich marzeń. Dlatego Denis Urubko trzyma się swojej filozofii – ciężko pracować i trzymać język za zębami. Choć może, nie zawsze mu się to udaje.
Denis Urubko to jeden z najmocniejszych himalaistów, zarówno ze względu na siłę fizyczną jak i siłę charakteru. Znany jest z olbrzymiej samodyscypliny, zdecydowanych i kategorycznych opinii oraz namiętności do gór. Jego silny i bezkompromisowy charakter wywołuje równie silne reakcje, od respektu i podziwu po oczernianie zarazem.
Mniej oczywista i odkryta jest wrażliwość i emocjonalność Denisa, które przemawiają, gdy chwyta gitarę, czy długopis… Wtedy Denis Urubko, alpinista, ujawnia się jako utalentowany i twórczy gawędziarz. Bernadette McDonald, autorka książek o światowym i polskim himalaizmie
Chciałem tylko powiedzieć, że Denis może z łatwością skopać mój stary tyłek na dowolnej górze świata… Greg Child australijski wspinacz
Spotkanie autorskie z Denisem Urubko z okazji premiery książki “Skazany na góry” odbędzie się 4 kwietnia (środa) o godzinie 19.00 w siedzibie Agory, przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie (wejście od ul. Czerniakowskiej). Prowadzenie Dominik Szczepański. Wstęp wolny.
Taternik objął patronat medialny nad publikacją.