Spotkanie z Andrzejem Ciszewskim | Kraków, sobota, 11 czerwca, godz. 17.00
Najbliższym gościem kolosowego cyklu w Dworku Białoprądnickim będzie człowiek pod każdym względem wyjątkowy. Laureat Super Kolosa 2009, zgodnie uznawany w środowisku speleologicznym za najwybitniejszego wciąż aktywnego polskiego grotołaza, a zarazem za jednego z najlepszych na świecie w swojej dziedzinie: Andrzej Ciszewski. Opowie o eksploracji jaskiń na końcu świata (przynajmniej, jeśli spojrzymy z naszej strony globusa)
Tasmania to jeden z najciekawszych zakątków kuli ziemskiej. Liczne gatunki endemiczne zwierząt i roślin stwarzają niepowtarzalny klimat, a niewielkie zaludnienie spowodowało, że znaczna część wyspy pozostała niezniszczona ręką człowieka. Największe eukaliptusy i paprocie drzewiaste kontynentu australijskiego rosną właśnie tam – gdzie diabeł tasmański mówi dobranoc. Dzikie góry Tasmanii, pokrywające większą część jej terytorium, w wielu miejscach są prawie niedostępne i kryją jeszcze mnóstwo tajemnic. Można zaliczyć do nich setki jaskiń, których otwory są zazwyczaj trudnodostępne i znajdują się głęboko w buszu. Rozwinęły się one w nietypowych dla europejskiego krasu czarnych wapieniach i potrafią zaskoczyć formami skalnymi oraz efektem rozgwieżdżonego nieba.
W czasie dwóch wyjazdów, na przełomie lat 2013/2014 oraz 2015/2016, kilkuosobowe polskie ekipy wraz z grotołazami australijskimi właśnie tam prowadziły działalność. W obu ekspedycjach brał udział nasz gość, Andrzej Ciszewski.
Andrzej Ciszewski (ur. 1952) to żywa legenda. W swoim życiu uczestniczył w około stu wyprawach, większością z nich kierował. Działał w kilku tysiącach jaskiń, nie pamięta, w ilu dokładnie. W każdym razie na całym świecie: w Tatrach, Alpach, północnej Afryce, Meksyku, USA, Chinach, Patagonii, Iranie, na Półwyspie Arabskim, Wyspie Wielkanocnej i na Antypodach. Jak sam mówi, gdyby zsumować tygodnie i miesiące strawione na zmaganiach z naturą, wyszłoby, że we wnętrzach rozmaitych górskich masywów spędził dobrych kilka lat.
W 1999 roku ustanowił rekord świata w głębokości eksploracji jaskiń, osiągając w Lamprechtsofen w Alpach Salzburskich poziom -1632 metry (rekord został potem poprawiony; dziś za najgłębszą jaskinię świata uznaje się Jaskinię Krubera w Gruzji.
Więcej: http://www.kolosy.pl/
Kolosowe Spotkania w Dworku
Andrzej Ciszewski | W górach i jaskiniach Tasmanii
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 11 czerwca 2016 r., godz. 17.00
Wstęp wolny