Mija 25 lat, odkąd Klub Wysokogórski Sakwa z siedzibą w Krakowie rozpoczął swoją działalność. Przez ten czas przewinęło się w nim sporo świetnych wspinaczy i tak jest…do dziś. Wspinają się nie tylko w Tatrach, ale także w Alpach, Dolinie Yosemite, Ameryce Południowej czy w Norwegii.
Przypomnijmy, że Sakwa założona została w 1997 roku przez grupę krakowskich studentów i od tego czasu coraz śmielej zaznacza swoją obecność na polskiej scenie wspinaczkowej, zachowując swój niepowtarzalny, „brukwiarski” charakter.
Z sukcesów klubowiczów ostatnich lat są to m.in. poprowadzenie klasycznie przez Karolinę Ośkę i Michała Czech Freeridera, Golden Gate i drogi El Corazón na El Capitanie czy wejście, a potem zjazd na nartach z Piku Lenina (7134 m n.p.m.), Broad Peak-a (8051 m n.p.m.) i Gasherbrum-a II (8035 m n.p.m.) Bartka Ziemskiego, a także ogrom przejść i rekordów Wadima Jabłońskiego, który działa także w ramach Polskiego Himalaizmu Sportowego oraz w Polskim Związku Alpinizmu.
Klub Wysokogórski Sakwa świętował swój jubileusz 14 stycznia 2023 r. Część oficjalna odbyła się w eleganckiej sali konferencyjnej udostępnionej przez Akademię Górniczo Hutniczą, natomiast wieczorem odbyło się afterparty w Laboratorium Scena, w rejonie krakowskiego Kleparza.
Część oficjalną rozpoczęło przywitanie uczestników przez osoby z zarządu PZA oraz władz AGH, by z niewielkim „studenckim” opóźnieniem przejść do prelekcji. Pierwszą z nich przygotowali Andrzej Gałaś i Kuba Kokowski. Andrzej był naszym pierwszym prezesem, natomiast Kuba rolę prezesa pełnił w 2014 i 2015 roku. W trakcie prelekcji o tytule „Sakwa – historia i teraźniejszość” w humorystyczny sposób opowiedzieli o początkach klubu i jego rozwoju. Prezenterzy przedstawili źródła „sakwowych” tradycji, zwyczajów i powiedzeń.
Następna prezentacja – o zacięciu naukowym i eksploracyjnym, jak na studentów i absolwentów AGH i innych krakowskich uczelni przystało. Wojtek Flak opowiedział o tym jak wyglądał jego rok na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitzbergenie. Ten rok w arktycznym więzieniu upłynął Wojtkowi na uciekaniu przed niedźwiedziami czy skituringu przy świetle zorzy polarnej. W międzyczasie były do wykonywania projekty badawcze, poświęcone zmianom klimatu, które to zmiany są szczególnie intensywne właśnie w rejonach polarnych.
Podczas kolejnej prelekcji Adam Bielecki przedstawił historię 25 lat swojego działania w górach. Od pierwszych kroków jako nastolatek, przez znane wszystkim wyprawy na ośmiotysięczniki, kończąc zaś na bardziej eksploratorskiej działalności z ostatnich lat. Opowieść o pierwszych kontaktach Adama ze wspinaniem i wysokimi górami została posumowana przez fotografa Jonasza w ten sposób: „gość był w Sakwie zanim był w Sakwie, takie przypały to idealnie w naszym stylu”.
Następnie wystąpili Karolina Ośka i Michał Czech. „Gwiazdy wieczoru” przygotowały poradnik bigwallu, dla chcących zmierzyć się na przykład z El Capitanem (a takich osób jest w Sakwie coraz więcej i widać tego efekty). Poradnik ten z pewnością był wart wysłuchania, w końcu Karolina i Michał to specjaliści od El Capitana. Podstawą do tej opowieści było ich już trzecie klasyczne przejście na wspomnianej ścianie – droga El Corazón.
Pomiędzy prezentacjami była też chwila na wręczenie nagród za całokształt twórczości dla naszych klubowiczów. Nagrody rozdano w trzech kategoriach. Złote Heksy, zafundowane zostały przez firmę Wild Country za działalność w górach. Konferansjerzy zachęcali do dalszego rozwoju i poprawy stylu, skrupulatnie wypunktowując każde A0 z listy wyróżnionych przejść. Złote Heksy otrzymali: Wadim Jabłoński, Michał Czech, Bartek Ziemski, Damian Bielecki, Kuba Kokowski, Karolina Ośka, Maciek Kimel, Gabryś Korbiel, Paweł Zieliński, Tomek Olszewski, Jonatan Zazula, Tomasz Rodzynkiewicz i Marco Schwidergall.
Kolejną nagrodą była Złota Faktura, przygotowana dla tych, którzy szczególnie dużo energii włożyli w sprawy organizacyjne. Cała działalność Sakwy opiera się na tym, co klubowicze są w stanie zrobić w swoim wolnym czasie. To wymienione niżej osoby rozwijają klub i pilnują męczących formalności i żmudnych zadań. Bez nich Sakwa była by zupełnie inna. Choć ich wysiłek często nie jest widoczny, wciąż znajdują w sobie nowe pokłady energii, a kolejne osoby dołączają do ekipy organizacyjnej. Złote Faktury otrzymali: Ola Bazeli, Wadim Jabłoński, Michał Czech, Kuba Kokowski, Ilona Podlecka, Justyna Frankiewicz, Dominik Glebow, Laura Dymarz, Dominik Polak, Łukasz Stempek i Artur Sosnal.
Ostatnim wyróżnieniem były Złote Szczoty. Tu sprawa była prosta, znaleziona została 13-stka szczęśliwców, którym udało się pokonać drogi za co najmniej VI.6. Jak na krakowski klub przystało większość z tych życiówek znajduje się na Jurze. Złote Szczoty otrzymali: Jadwiga Szkatuła, Justyna Frankiewicz, Karina Kosiorek, Anna Gabryś, Karolina Ośka, Paweł Bańczyk, Michał Fijałkowski, Mateusz Kądziołka, Krzysiek Pałka, Jacuś Kaczanowski, Gabryś Korbiel, Michał Czech i Kuba Kokowski.
Prezenterzy, w zamian za najciekawsze pytania, rozdawali słuchaczom bony dostarczone przez sieć Decathlon. Wspomniane bony można też było wygrać mierząc się ze sławnym „Trawersem Krzesła z AKŻ” pokonywanym już od wielu lat. Trawers honorny, jednak ze znaczącym ogranicznikiem: po wybranych chwytach, na konkretnym rodzaju krzesła.
Wieczorem odbyło się fantastyczne afterparty! Tłum ubrany w przygotowane przez Gosię Głuszczuk i Michała Buczka koszulki i bluzy marki Sakwa, udał się do Laboratorium Scena. Zaczęło się od pełnego energii koncertu zespołu The Chachors. A był to dopiero początek. Aż do 7 rano grali wszyscy sakwowi DJ’e: Kali, Uplifter, Wadim, Impregnator i Glani. Scena didżejska Sakwy jest równie mocna jak wspinacze i też ciągle się rozwija.
To jest właśnie to, w czym czujemy się najsilniej. Luz, zabawa i przestrzeń do integracji. Procentuje to później świetnymi przejściami, a przede wszystkim coraz większą liczbą ludzi bawiących się wspinaniem razem z Sakwą.
Napisali: Artur Sosnal (prezes KW Sakwa) i Bartosz Ziemski (członek KW Sakwa, alpinista, narciarz).
Fot.: Jonasz Łygas, Tomasz Szkatuła