Do Nepalu wyruszyła wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego w składzie Maciej Kimel, Michał Król oraz Mariusz Madej. Celem wspinaczy jest północno-wschodnia ściana Kyajo Ri (6186 m n.p.m.) w rejonie Khumbu.
Szczyt znajduje się ponad wioską Machermo zlokalizowaną na wysokości 4400 m n.p.m. W pierwszej kolejności zespół ma plan założyć bazę wysuniętą bezpośrednio pod ścianą, skąd zamierza w ramach aklimatyzacji wchodzić potencjalną drogą zejścia z Kyajo Ri , robiąc tym samym rekonesans.
– Sama ściana ma ponad 1000 metrów. Wybraliśmy ją ze względu na jej niepowtarzalny urok oraz możliwość wytyczenia nowej linii – mówi Michał Król. – Nasza wspinaczka będzie mieć charakter mixtowy. W dolnych partiach północnej strony ściany nastawiamy się na lód i śnieg. Przełamując się natomiast na wschodnią flankę liczymy na więcej wspinania skalnego, ale to oczywiście będzie zależeć od warunków pogodowych – dodaje.
„Jesteśmy już w górach. Treking w dolinie Khumbu jest specyficzny, dużo ludzi i wszechobecna komercja odbiera piękno tego miejsca. Na szczęście zawsze można zadrzeć głowę w górę” – poinformował 23 października w swoich mediach społecznościowych Maciek Kimel.
Fot. PHS/FB.
Polecamy literaturę, czasopisma, przewodniki w naszym sklepie online: