REKLAMA

Pakistańczycy wycofują się spod Masherbruma II

Taternik | 09 lutego 2018

Ostatnie dni Pakistańczycy spędzili w obozie pierwszym w nadziei na pojawienie się okna pogodowego. Niestety jednak warunki nie poprawiły się, a ograniczony czas i możliwości finansowe zmusiły trójkę alpinistów do odwrotu spod Masherbruma II.

Widok w kierunku szczytu Maszerbrum II (fot. Maaz Maqsood – profil FB)

Maaz MaqsoodAli DurraniAli Rozi zakończyli swoją akcję górską pod Masherbrumem II. Ciężkie opady śniegu, wzrastające zagrożenie lawinowe oraz silny wiatr uniemożliwiły założenie obozu 2. Ostatnią nadzieję zespołu był atak szczytowy bezpośrednio z obozu 1, jednak ze względu na trudne warunki byłoby to zbyt niebezpieczne.

Maaz Maqsood:

To smutny powrót. Dla nas wszystkich. Przez ten czas spędzony pod Masherbrumem II nawiązaliśmy silną więź – tak dzieje się w górach. Na pewno jednak spotkamy się jeszcze na niejednej wyprawie.

Pomimo dobrego przygotowania technicznego i kondycyjnego oraz znajomości terenu i dużego doświadczenia (Ali Durrani, Ali Rozi zdobyli K2 w 2014 roku) przeszkodą okazały się ograniczone możliwości finansowe, sprzętowe oraz dostęp do aktualnych prognoz pogody.

Na opublikowanym kilka dni temu przez Maaza Maqsooda filmie możemy zobaczyć pogarszające się warunki pogodowe w okolicach obozu 1:

Źródło: wspinanie.pl
Partnerzy: