REKLAMA

Filip Babicz zdobywcą Kolosa

Taternik | 28 października 2021

23. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni już za nami. W kategorii „Alpinizm” nagrodę Kolosa otrzymał Filip Babicz za pierwsze w historii solowe przejścia Integralissimy di Peuterey (najdłuższej i najtrudniejszej grani Mont Blanc) w 17 godzin. Jego wyczyn relacjonowaliśmy w „Taterniku”. To nasza redakcja zgłosiła go do nagrody.
W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał Łukasz Dudek za solowe
przejście drogi Pan Aroma na Cima Ovest w Dolomitach.

Super Kolosa otrzymali Ryszard Gajewski i Maciej Pawlikowski, jak stwierdziła kapituła, była to nagroda „dla wybitnych zakopiańskich himalaistów za całokształt osiągnięć w górach wysokich”.
Marian Bała, nestor himalaizmu, wybitny taternik, otrzymał Nagrodę Specjalną Kolosów za osiągnięcia w górach świata i wychowanie wielu pokoleń wspinaczy.
W kategorii „Eksploracja jaskiń” Kolosa nie przyznano, a wyróżnienie otrzymał Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego za pogłębienie jaskini Gamssteighöhle do poziomu -775,5 m i odkrycie w niej ponad tysiąca metrów nowych korytarzy.


Super Kolosa otrzymali Ryszard Gajewski i Maciej Pawlikowski, jak stwierdziła kapituła, była to nagroda „dla wybitnych zakopiańskich himalaistów za całokształt osiągnięć w górach wysokich”.
Marian Bała, nestor himalaizmu, wybitny taternik, otrzymał Nagrodę Specjalną Kolosów za osiągnięcia w górach świata i wychowanie wielu pokoleń wspinaczy.
W kategorii „Eksploracja jaskiń” Kolosa nie przyznano, a wyróżnienie
otrzymał Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego za pogłębienie jaskini Gamssteighöhle do poziomu -775,5 m i odkrycie w niej ponad tysiąca metrów nowych korytarzy.

Inni nagrodzeni:

PODRÓŻE

Kolos: Angelika Milli, Ingis Milli, Iyan Milli, Mo Abdoulvahab – za niezwykłą i pełną fantazji rodzinną podróż konno wzdłuż podnóża Andów.
Wyróżnienia: Maria Garus – za samotną, łamiącą stereotypy podróż rowerem przez obie Ameryki i Jacek Pałubicki – za pomysłową podróż przez Polskę kajakiem (także pod prąd) i wrażliwość na mijane miejsca.

WYCZYN

Kolos: Maciej Besta – za wyznaczenie i zdobycie zimą najwyższych szczytów trzech najzimniejszych pasm górskich Syberii.
Wyróżnienia: Marcin Jakub Korzonek – za niestrudzone wnoszenie wypraw rowerowych na coraz wyższy poziom i Marek Suslik – za udane zaadaptowanie siebie i sprzętu do ekstremalnych temperatur i warunków syberyjskiej zimy.

ŻEGLARSTWO

Wyróżnienie: Michał Palczyński, Ola Rapp – za kilkumiesięczny rejs po wodach Alaski i północnego Pacyfiku.

NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY

Maciej Besta – za realizację projektu pod nazwą „Trawers pustki i przestrzeni centralnej Syberii”.

NAGRODA WIECZNIE MŁODZI IM. ALEKSANDRA DOBY

Wojciech Dąbrowski – dla wieloletniego popularyzatora podróżowania za
projekt wyprawy do Antarktyki w poszukiwaniu siedlisk pingwinów cesarskich.

NAGRODA IM. MACIEJA KUCZYŃSKIEGO

Rafał Wierzbicki – za książkę Subarctica.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZĄ PREZENTACJĘ

Joanna i Gaja Nowak – za opowieść o trwającej 6 lat podróży matki i córki dookoła świata – Somos dos.

NAGRODA DZIENNIKARZY

Maciej Besta – za konsekwencję w realizacji celu, łączenie matematycznej precyzji z wizjonerstwem w niwelowaniu białych plam na mapie oraz ponadczasowość koncepcji i oszczędność przekazu.

Skomentuj

  • (will not be published)

*

code

Partnerzy: